subversion 1.7 - en to ja translation catalogue (1636 entries)

en: 
      (e)  edit             - change merged file in an editor
      (df) diff-full        - show all changes made to merged file
      (r)  resolved         - accept merged version of file
    
      (dc) display-conflict - show all conflicts (ignoring merged version)
      (mc) mine-conflict    - accept my version for all conflicts (same)
      (tc) theirs-conflict  - accept their version for all conflicts (same)
    
      (mf) mine-full        - accept my version of entire file (even non-conflicts)
      (tf) theirs-full      - accept their version of entire file (same)
    
      (p)  postpone         - mark the conflict to be resolved later
      (l)  launch           - launch external tool to resolve conflict
      (s)  show all         - show this list
ja: 
      編集 (e)      - マージされたファイルにエディタで変更を加えます
      全差分 (df)   - マージによってファイルに加えられた変更をすべて表示します
      解決版 (r)    - マージされたバージョンのファイルを採用します
      衝突表示 (dc) - (マージされたバージョンを無視して) 衝突をすべて表示します
      衝突自分 (mc) - (同上) すべての衝突に関して自分のバージョンを採用します
      衝突他人 (tc) - (同上) すべての衝突に関して他人のバージョンを採用します
      完全自分 (mf) - (衝突がなくても) ファイル全体で自分のバージョンを採用します
      完全他人 (tf) - (同上) ファイル全体で他人のバージョンを採用します
      延期 (p)      - 競合に、後で解決する予定であるという印をつけます
      起動 (l)      - 競合を解決するために外部ツールを起動します
      全表示 (s)    - この選択肢一覧を表示します

en: 
    --- Changelist '%s':
ja: 
    --- 変更リスト '%s':

en: 
    ------- Committed new rev %ld (loaded from original rev %ld) >>>
ja: 
    ------- 新しいリビジョン %ld を (オリジナルのリビジョン %ld からロードして) コミットしました >>>

en: 
    ------- Committed revision %ld >>>
ja: 
    ------- リビジョン %ld をコミットしました >>>

en: 
    Cyrus SASL authentication is available.
ja: 
    Cyrus SASL 認証が利用可能です。

en: 
    Error: no prefixes supplied.
ja: 
    プレフィックスが与えられていません。

en: 
    Fetching external item into '%s'
ja: 
    外部項目を '%s' に取得しています

en: 
    Global options:
ja: 
    グローバルオプション:

en: 
    Log message unchanged or not specified
    (a)bort, (c)ontinue, (e)dit:
ja: 
    ログメッセージの変更や指定がなされていません
    中断 (a), 続行 (c), 編集 (e):

en: 
    Performing status on external item at '%s'
ja: 
    外部項目 '%s' の状態表示を行っています。

en: 
    Recovery completed.
ja: 
    復旧が終わりました。

en: 
    Upgrade completed.
ja: 
    アップグレードが終わりました。

en: 
    Valid options:
ja: 
    有効なオプション:

en: 
    Warning: %s
ja: 
    警告: %s

en:      * adding path : %s ...
ja:      * パスを追加しています : %s ...

en:      * deleting path : %s ...
ja:      * パスを削除しています : %s ...

en:      * editing path : %s ...
ja:      * パスを編集しています : %s ...

en:      * replacing path : %s ...
ja:      * パスを置換しています : %s ...

en:    %ld => (dropped)
ja:    %ld => (取り除かれました)

en:    Merged %s:r%s%s
ja:    %s:r%s をマージしました%s

en:    Reverse-merged %s:r%s%s
ja:    逆マージされた %s:r%s%s

en:   (p)  postpone    - resolve the conflict later
      (mf) mine-full   - accept pre-existing item (ignore upstream addition)
      (tf) theirs-full - accept incoming item (overwrite pre-existing item)
      (h)  help        - show this help
ja:   延期 (p)      - 競合に、後で解決する予定であるという印をつけます
      完全自分 (mf) - (入ってくる項目の追加は無視して) 既存の項目を採用します
      完全他人 (tf) - (既存の項目を上書きして) 入ってくる項目を採用します
      ヘルプ (h)    - このヘルプを表示します

en:   - handles '%s' scheme
ja:   - '%s' スキームを操作します

en:  (from %s:%ld)
ja:  (%s:%ld より)

en:  - The certificate has an unknown error.
ja:  - 証明書に未知のエラーが起きました。

en:  - The certificate has expired.
ja:  - 証明書の期限が切れています。

en:  - The certificate hostname does not match.
ja:  - 証明書のホスト名が一致しません。

en:  - The certificate is not issued by a trusted authority. Use the
       fingerprint to validate the certificate manually!
ja:  - 証明書は信頼のおける機関が発行したものではありません。証明書を手動で認証
       するためにフィンガープリントを用いてください!

en:  - The certificate is not yet valid.
ja:  - 証明書がまだ有効ではありません。

en:  ARG
ja:  <ARG>

en:  done.
ja:  完了しました。

en:  with no output.
ja: 。出力はありません。

en:  with output:
ja: 。出力:

en: "%s": unknown command.
ja: "%s": 未知のコマンドです。

en: %s	(revision %ld)
ja: %s	(リビジョン %ld)

en: %s	(working copy)
ja: %s	(作業コピー)

en: %s blocked by %s hook (exit code %d)
ja: %sが %s フックによって妨げられました (終了コード: %d)

en: %s hook failed (exit code %d)
ja: %sフックが失敗しました (終了コード: %d)

en: %s of '%s'
ja: %s (URL: '%s')

en: %s of '%s': %d %s (%s://%s)
ja: %s '%s': %d %s (%s://%s)

en: %s, version %s
       compiled %s, %s
ja: %s, バージョン %s
       コンパイル日時: %s, %s

en: %s:  (Not a valid URL)
ja: %s:  (有効な URL ではありません)

en: %s:  (Not a versioned resource)
ja: %s:  (バージョン管理されていないリソースです)

en: %sProperty changes on: %s%s
ja: %s属性に変更があったパス: %s%s

en: %swarning: %s
ja: %s警告: %s

en: '%s'
    is not the same repository as
    '%s'
ja: '%s'
    と
    '%s'
    は同じリポジトリではありません

en: '%s' already exists
ja: '%s' は既に存在します

en: '%s' already exists and is in the way
ja: '%s' が既に存在しており、妨害しています

en: '%s' already exists and is not a directory
ja: '%s' は既に存在します。そしてディレクトリではありません

en: '%s' contains invalid filesystem format option '%s'
ja: '%s' に含まれている '%s' は、ファイルシステム形式のオプションとして不正です

en: '%s' does not appear to be a URL
ja: '%s' は URL ではないようです

en: '%s' does not appear to be a working copy path
ja: '%s' は作業コピーのパスではないようです

en: '%s' does not define '%s()'
ja: '%s' は '%s()' を定義しません

en: '%s' does not exist
ja: '%s' は存在しません

en: '%s' does not exist in revision %ld
ja: '%s' がリビジョン %ld に存在しません

en: '%s' does not have a URL associated with it
ja: '%s' に該当する URL は存在しません

en: '%s' ends in a reserved name
ja: '%s' は末尾に予約されたパス名がついています

en: '%s' exists and is non-empty
ja: '%s' は存在します。そして空ではありません

en: '%s' exists and is not a directory
ja: '%s' は存在します。そしてディレクトリではありません

en: '%s' has an unrecognized node kind
ja: '%s' には認識できないノード種別があります

en: '%s' has lock token, but no lock owner
ja: '%s' はロックトークンを持っていますが、ロック所有者ではありません

en: '%s' has no URL
ja: '%s' に URL がありません

en: '%s' hook failed (did not exit cleanly: apr_exit_why_e was %d, exitcode was %d).
ja: '%s' フックが失敗しました (まともなかたちで終了しませんでした: apr_exit_why_e は %d で、終了コードは %d でした)。

en: '%s' hook succeeded, but error output could not be read
ja: '%s' フックは成功しましたが、エラー出力を読み込めませんでした

en: '%s' in revision %ld is an unrelated object
ja: '%s' (リビジョン %ld) は無関係のオブジェクトです

en: '%s' is a URL when it should be a path
ja: '%s' は URL です。そこはパスで指定するべきです

en: '%s' is a URL, but URLs cannot be commit targets
ja: '%s' は URL です。しかし URL はコミットの対象ではありません

en: '%s' is a URL, probably should be a path
ja: '%s' は URL です。おそらくそこはパスで指定するべきです

en: '%s' is a directory, and thus cannot be a member of a changelist
ja: '%s' はディレクトリです。そのため変更リストに含めることはできません

en: '%s' is a reserved name and cannot be imported
ja: '%s' は予約されたパス名です。インポートはできません

en: '%s' is a wcprop, thus not accessible to clients
ja: '%s' は作業コピーの属性なので、クライアントへのアクセスはできません

en: '%s' is already under version control
ja: '%s' は既にバージョン管理下におかれています

en: '%s' is an URL when it should be a path
ja: '%s' は URL です。そこはパスで指定するべきです

en: '%s' is in the way of the resource actually under version control
ja: '%s' は、現実にバージョン管理下にあるリソースを妨害しています

en: '%s' is neither a file nor a directory name
ja: '%s' はファイル名でもディレクトリ名でもありません

en: '%s' is not a URL
ja: '%s' は URL ではありません

en: '%s' is not a directory
ja: '%s' はディレクトリではありません

en: '%s' is not a directory in filesystem '%s'
ja: '%s' はファイルシステム '%s' 内のディレクトリではありません

en: '%s' is not a file
ja: '%s' はファイルではありません

en: '%s' is not a file in filesystem '%s'
ja: '%s' はファイルシステム '%s' 内のファイルではありません

en: '%s' is not a file in revision %ld
ja: '%s' はリビジョン %ld ではファイルではありません

en: '%s' is not a file or directory
ja: '%s' はファイルでもディレクトリでもありません

en: '%s' is not a valid --accept value
ja: '%s' は --accept に指定する値として不正です

en: '%s' is not a valid --show-revs value
ja: '%s' は --show-revs に指定する値として不正です

en: '%s' is not a valid EOL value
ja: '%s' は行末 (EOL) の値として不正です

en: '%s' is not a valid Subversion property name
ja: '%s' は、Subversion の属性名として有効ではありません

en: '%s' is not a valid administrative directory name
ja: '%s' は、管理用ディレクトリ名として有効ではありません

en: '%s' is not a valid depth; try 'empty', 'files', 'immediates', or 'infinity'
ja: '%s' は深さとして有効ではありません。'empty'、'files'、'immediates'、'infinity' のいずれかを試してみてください

en: '%s' is not a working copy
ja: '%s' は作業コピーではありません

en: '%s' is not a working copy directory
ja: '%s' は作業コピーのディレクトリではありません

en: '%s' is not locked
ja: '%s' はロックされていません

en: '%s' is not locked in the repository
ja: '%s' はリポジトリでロックされていません

en: '%s' is not locked in this working copy
ja: '%s' はこの作業コピーでロックされていません

en: '%s' is not the root of the repository
ja: '%s' はリポジトリのルートではありません

en: '%s' is not under version control
ja: '%s' はバージョン管理下におかれていません

en: '%s' is not under version control and is not part of the commit, yet its child '%s' is part of the commit
ja: '%s' はバージョン管理下になく、コミットされる対象でもありません。しかし、その子ノード '%s' はコミットされる対象となっています

en: '%s' is scheduled for addition within unversioned parent
ja: '%s' を、バージョン管理下にない親ディレクトリの下に追加準備しようとしました

en: '%s' is scheduled for addition, but is missing
ja: '%s' は追加準備状態となっていますが、存在しません

en: '%s' isn't in the same repository as '%s'
ja: '%s' は '%s' と同じリポジトリにありません

en: '%s' locked by user '%s'.
ja: '%s' はユーザ '%s' にロックされました。

en: '%s' must be from the same repository as '%s'
ja: '%s' は '%s' と同じリポジトリになければなりません

en: '%s' not found
ja: '%s' が見つかりません

en: '%s' not found in filesystem
ja: '%s' はファイルシステムに見つかりません

en: '%s' path not found
ja: パス '%s' が見つかりません

en: '%s' refers to a directory
ja: '%s' はディレクトリを指しています

en: '%s' returned %d
ja: '%s' が %d を返しました

en: '%s' to '%s' is not a valid relocation
ja: '%s' から '%s' への参照リポジトリの変更は適切でありません

en: '%s' unlocked.
ja: '%s' のロックは解除されました。

en: '%s' was not found in the repository at revision %ld
ja: '%s' は、リポジトリのリビジョン %ld には見つかりませんでした

en: '%s' was not present on the baseline resource
ja: '%s' はベースラインのリソースには存在しませんでした

en: '%s@%ld' must be ancestrally related to '%s@%ld'
ja: '%s@%ld' と '%s@%ld' は祖先が関連していなければなりません

en: '--new' option only valid with '--old' option
ja: '--new' オプションは '--old' オプションとともに使われた場合のみ有効です

en: '--xml' option only valid with '--summarize' option
ja: '--xml' オプションは '--summarize' オプションとともに使われた場合のみ有効です

en: 'DAV:baseline-collection' was not present on the baseline resource
ja: 'DAV:baseline-collection' はベースラインのリソースには存在しませんでした

en: 'get-file-revs' not implemented
ja: 'get-file-revs' は実装されていません

en: 'get-location-segments' not implemented
ja: 'get-location-segments' は実装されていません

en: 'get-locations' not implemented
ja: 'get-locations' は実装されていません

en: 'incremental' option only valid in XML mode
ja: 'incremental' オプションは XML モードでのみ有効です

en: 'stat' not implemented
ja: 'stat' は実装されていません

en: 'verbose' option invalid in XML mode
ja: 'verbose' オプションは XML モードでは無効です

en: 'with-all-revprops' option only valid in XML mode
ja: 'with-all-revprops' オプションは XML モードでのみ有効です

en: 'with-revprop' option only valid in XML mode
ja: 'with-revprop' オプションは XML モードでのみ有効です

en: (Binary files differ)
ja: (バイナリファイルが異なっています)

en: (R)eject or accept (t)emporarily?
ja: 拒否しますか (R)、一時的に承認しますか (t)?

en: (R)eject, accept (t)emporarily or accept (p)ermanently?
ja: 拒否しますか (R)、一時的に承認しますか (t)、常に承認しますか (p)?

en: (invalid date)
ja: (不正な日時)

en: (local)
ja: (ローカル)

en: (no author)
ja: (変更者の情報がありません)

en: (no date)
ja: (日付の情報がありません)

en: (s) show all options:
ja: , すべてのオプションを表示 (s):

en: * Dumped revision %ld.
ja: * リビジョン %ld をダンプしました。

en: * Verified revision %ld.
ja: * リビジョン %ld を検証しました。

en: ,
            (mc) mine-conflict, (tc) theirs-conflict
ja: ,
            衝突自分 (mc), 衝突他人 (tc)

en: ,
            (mf) mine-full, (tf) theirs-full
ja: ,
            完全自分 (mf), 完全他人 (tf)

en: , (df) diff-full, (e) edit
ja: , 全差分 (df), 編集 (e)

en: , (r) resolved
ja: , 解決版 (r)

en: --- Merging (from foreign repository) r%ld into '%s':
ja: --- (別のリポジトリから) r%ld を '%s' にマージしています:

en: --- Merging (from foreign repository) r%ld through r%ld into '%s':
ja: --- (別のリポジトリから) r%ld から r%ld までを '%s' にマージしています:

en: --- Merging differences between foreign repository URLs into '%s':
ja: --- 異なるリポジトリ URL の間の差分を '%s' にマージしています:

en: --- Merging differences between repository URLs into '%s':
ja: --- リポジトリ URL 間の差分を '%s' にマージしています:

en: --- Merging r%ld into '%s':
ja: --- r%ld を '%s' にマージしています:

en: --- Merging r%ld through r%ld into '%s':
ja: --- r%ld から r%ld までを '%s' にマージしています:

en: --- Reverse-merging (from foreign repository) r%ld into '%s':
ja: --- (別のリポジトリから) r%ld を '%s' に逆マージしています:

en: --- Reverse-merging (from foreign repository) r%ld through r%ld into '%s':
ja: --- (別のリポジトリから) r%ld から r%ld までを '%s' に逆マージしています:

en: --- Reverse-merging r%ld into '%s':
ja: --- r%ld を '%s' に逆マージしています:

en: --- Reverse-merging r%ld through r%ld into '%s':
ja: --- r%ld から r%ld までを '%s' に逆マージしています:

en: --This line, and those below, will be ignored--
ja: -- この行以下は無視されます --

en: --accept=%s incompatible with --non-interactive
ja: --accept=%s は --non-interactive とともに使用することはできません

en: --auto-props and --no-auto-props are mutually exclusive
ja: --auto-props と --no-auto-props は互いに排他的です

en: --depth and --set-depth are mutually exclusive
ja: --depth と --set-depth は互いに排他的です

en: --depth cannot be used with --reintegrate
ja: --depth は --reintegrate とともに使用することはできません

en: --encoding option applies only to textual Subversion-controlled properties
ja: --encoding オプションは、Subversion の管理下に置かれているテキストの属性のみに適用できます

en: --force cannot be used with --reintegrate
ja: --force は --reintegrate とともに使用することはできません

en: --reintegrate cannot be used with --ignore-ancestry
ja: --reintegrate は --ignore-ancestry とともに使用することはできません

en: --reintegrate cannot be used with --ignore-ancestry or --record-only
ja: --reintegrate は --ignore-ancestry や --record-only とともに使用することはできません

en: --reintegrate cannot be used with --record-only
ja: --reintegrate は --record-only とともに使用することはできません

en: --relocate and --depth are mutually exclusive
ja: --relocate と --depth は互いに排他的です

en: -r and -c can't be used with --reintegrate
ja: -r は --reintegrate とともに使用することはできません

en: <<< Started new transaction, based on original revision %ld
ja: <<< オリジナルのリビジョン %ld に基づき、新しいトランザクションを開始しました

en: <delta-pkg> is missing ancestry
ja: <delta-pkg> には系統情報がありません

en: A MERGE response for '%s' is not a child of the destination ('%s')
ja: '%s' の MERGE レスポンスはマージ先 ('%s') の子ノードではありません

en: A checksum mismatch occurred
ja: チェックサムの不一致が生じました

en: A conflict in the working copy obstructs the current operation
ja: 作業ディレクトリ内に競合があり、実行中の操作が妨害されました

en: A log message was given where none was necessary
ja: 必要ないのにログメッセージが指定されました

en: A path under version control is needed for this operation
ja: この操作ではバージョン管理下にあるパスが必要です

en: A problem occurred; see other errors for details
ja: 問題が発生しました。詳しくは他のエラーを参照してください

en: A report cannot be generated because no data was supplied
ja: データが入力されなかったので報告を作成できませんでした

en: A repository hook failed
ja: リポジトリフックの実行が失敗しました

en: A representation vanished or changed between reads
ja: 読んでいる際に表現が消えたか変更されたかしています

en: A working copy merge source needs an explicit revision
ja: 作業コピーのマージ元にはリビジョンの明示的な指定が必要です

en: Aborting commit: '%s' remains in conflict
ja: コミットを中断しています: '%s' がまだ競合しています

en: Access scheme mixtures not yet supported ('%s' and '%s')
ja: アクセススキームの混在はまだサポートされていません ('%s' および '%s')

en: Activity not found
ja: 作業が見つかりません

en: Added
ja: 追加

en: Adding         %s
ja: 追加しています              %s

en: Adding  (bin)  %s
ja: 追加しています  (バイナリ)  %s

en: All authentication providers exhausted
ja: 認証供給者はすべて使い果たされています

en: All non-relative targets must have the same root URL
ja: 非相対的な対象のルート URL はすべて同一でなければなりません

en: Apache got a malformed URI
ja: Apache が不正な URI を受け取りました

en: Apache has no path to an SVN filesystem
ja: Apache に SVN ファイルシステムへのパスがありません

en: Apply-textdelta already active
ja: apply-textdelta は既に使えるようになっています

en: Apply-textdelta not active
ja: apply-textdelta は使えません

en: Argument to --limit must be positive
ja: --limit に渡す引数は正でなければなりません

en: At least one property change failed; repository is unchanged
ja: 1 つ以上の属性を変更できませんでした。リポジトリに変更は加えられていません

en: At least one revision must be non-local for a pegged diff
ja: peg リビジョン指定をつけて diff を使う場合、少なくとも一方のリビジョンはローカルにあってはいけません

en: At revision %ld.
ja: リビジョン %ld です。

en: Attempt to change immutable filesystem node
ja: ファイルシステムの変更不可ノードを変更しようとしました

en: Attempt to deltify '%s' against itself
ja: '%s' とそれ自体とを差分化しようとしました

en: Attempt to fetch capability '%s' resulted in '%s'
ja: 機能 '%s' を取得しようとしましたが、返ってきたのは '%s' でした

en: Attempt to pop empty WC unwind stack
ja: 空の作業コピーアンワインドスタックに対してポップしようとしています

en: Attempt to remove or recreate fs root dir
ja: ファイルシステムのルートディレクトリを削除または再作成しようとしています

en: Attempt to set wc property '%s' on '%s' in a non-commit operation
ja: コミットではない操作中に、作業コピーの属性 '%s' を '%s' に設定しようとしています

en: Attempt to unlock with non-empty unwind stack
ja: 空でないアンワインドスタックのロックを解除しようとしています

en: Attempted command in administrative dir
ja: 管理用ディレクトリでコマンドを実行しようとしました

en: Attempted merge tracking info change on immutable node
ja: 変更不可ノードでマージ追跡情報を変更しようとしました

en: Attempted mergeinfo count change on immutable node
ja: 変更不可ノードでマージ情報数を変更しようとしました

en: Attempted removal of immutable node
ja: 変更不可ノードを削除しようとしました

en: Attempted to clone child of non-mutable node
ja: 変更できないノードの子を複製しようとしました

en: Attempted to create a node with an illegal name '%s'
ja: 不正な名前 '%s' をもつノードを作成しようとしました

en: Attempted to create entry in non-directory parent
ja: ディレクトリでない親にエントリを作成しようとしました

en: Attempted to create entry that already exists
ja: 既に存在するエントリを作成しようとしました

en: Attempted to delete a node with an illegal name '%s'
ja: 不正な名前 '%s' をもつノードを削除しようとしました

en: Attempted to delete entry '%s' from *non*-directory node
ja: ディレクトリでないノードからエントリ '%s' を削除しようとしました

en: Attempted to delete entry '%s' from immutable directory node
ja: 変更不可なディレクトリノードからエントリ '%s' を削除しようとしました

en: Attempted to get checksum of a *non*-file node
ja: ファイルでないノードのチェックサムを取得しようとしました

en: Attempted to get length of a *non*-file node
ja: ファイルでないノードの長さを取得しようとしました

en: Attempted to get textual contents of a *non*-file node
ja: ファイルでないノードのテキストを取得しようとしました

en: Attempted to lock an already-locked dir
ja: 既にロックされたディレクトリをロックしようとしました

en: Attempted to make a child clone with an illegal name '%s'
ja: 不正な名前 '%s' をもつ子のクローンを作成しようとしました

en: Attempted to open node with an illegal name '%s'
ja: 不正な名前 '%s' をもつノードを開こうとしました

en: Attempted to open non-existent child node '%s'
ja: 存在しない子ノード '%s' を開こうとしました

en: Attempted to set entry in immutable node
ja: 変更不可ノードにエントリを設定しようとしました

en: Attempted to set entry in non-directory node
ja: ディレクトリでないノードにエントリを設定しようとしました

en: Attempted to set textual contents of a *non*-file node
ja: ファイルでないノードにテキストを設定しようとしました

en: Attempted to set textual contents of an immutable node
ja: 変更不可ノードにはテキストを設定できません

en: Attempted to write to non-transaction
ja: トランザクションでないものに書き込もうとしました

en: Attempting restricted operation for modified resource
ja: 修正されているリソースに対し、制限のある操作をしようとしています

en: Attempting to commit to a URL more than once
ja: URL に複数回コミットしようとしています

en: Authentication error from server: %s
ja: サーバの認証エラーです: %s

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication realm: %s
ja: 認証領域: %s

en: Author name cannot contain a newline
ja: 変更者の名前に改行文字を入れてはいけません

en: Authorization failed
ja: 認証に失敗しました

en: Bad ID in cache
ja: キャッシュ内に不正な ID があります

en: Bad URL passed to RA layer
ja: 不正な URL が RA 層に渡されました

en: Bad database version: compiled with %d.%d.%d, running against %d.%d.%d
ja: データベースのバージョンが不正です: %d.%d.%d と共にコンパイルされましたが、%d.%d.%d を背景として動作しています

en: Bad database version: got %d.%d.%d, should be at least %d.%d.%d
ja: データベースのバージョンが不正です: %d.%d.%d が使われていますが、%d.%d.%d 以上であるべきです

en: Bad merge; ancestor, source, and target not all in same fs
ja: マージが不正です。祖先・マージ元・対象のどれかが同じファイルシステムにありません

en: Bad merge; target '%s' has id '%s', same as ancestor
ja: マージが不正です。対象 '%s' が祖先と同じ ID '%s' をもっています

en: Bad parent pool passed to svn_make_pool()
ja: svn_make_pool() に渡された親メモリプールが不正です

en: Bad property name
ja: 属性名が不正です

en: Bad property name: '%s'
ja: 属性名が不正です: '%s'

en: Baseline incorrect
ja: ベースラインが不正です

en: Berkeley DB deadlock error
ja: Berkeley DB のデッドロックエラーです

en: Berkeley DB error
ja: Berkeley DB のエラーです

en: Berkeley DB error for filesystem '%s' while %s:
ja: ファイルシステム '%s' に対して %s をしているときに Berkeley DB エラーが起きました

en: Berkeley DB error for filesystem '%s' while closing environment:
ja: ファイルシステム '%s' に対して環境を閉じているときに Berkeley DB エラーが起きました

en: Berkeley DB error for filesystem '%s' while creating environment:
ja: ファイルシステム '%s' に対して環境を作成しているときに Berkeley DB エラーが起きました

en: Berkeley DB error for filesystem '%s' while opening environment:
ja: ファイルシステム '%s' に対して環境を開いているときに Berkeley DB エラーが起きました

en: Bogus ID '%s' in cache
ja: キャッシュ内に不正な ID '%s' があります

en: Bogus URL
ja: URL が不正です

en: Bogus UUID
ja: UUID が不正です

en: Bogus date
ja: 日時が不正です

en: Bogus filename
ja: ファイル名が不正です

en: Bogus mime-type
ja: MIME タイプが不正です

en: Bogus revision information given
ja: 不正なリビジョン情報を指定されました

en: Bogus revision report
ja: リビジョン報告が不正です

en: Bogus server specification
ja: サーバの指定が不正です

en: Can't accept client connection
ja: クライアントの接続を受け入れることができません

en: Can't add '%s' to a parent directory scheduled for deletion
ja: 削除準備中の親ディレクトリに '%s' を加えることはできません

en: Can't allocate FS mutex
ja: ファイルシステムの相互排他ロックを割り当てられません

en: Can't append '%s' to '%s'
ja: '%s' を '%s' に加えられません

en: Can't bind server socket
ja: サーバソケットをバインドできません

en: Can't calculate requested date
ja: 要求された日時を計算できません

en: Can't calculate the request body size
ja: リクエストのボディのサイズを計算できません

en: Can't change perms of file '%s'
ja: ファイル '%s' の権限を変更できません

en: Can't change working directory to '%s'
ja: 作業ディレクトリを '%s' に変更できません

en: Can't check directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' をチェックできません

en: Can't check path '%s'
ja: パス '%s' をチェックできません

en: Can't close file '%s'
ja: ファイル '%s' を閉じられません

en: Can't close prototype revision lockfile for transaction '%s'
ja: トランザクション '%s' 用のプロトタイプリビジョンロックファイルを閉じることができません

en: Can't close stream
ja: ストリームを閉じられません

en: Can't connect to host '%s'
ja: ホスト '%s' に接続できません

en: Can't convert module path to UTF-8 from UCS-2: '%s'
ja: モジュールパスを UTF-8 から UCS-2 に変換できません: '%s'

en: Can't convert string from '%s' to '%s':
ja: '%s' から '%s' に文字列を変換できません:

en: Can't convert string from '%s' to native encoding:
ja: '%s' からネイティブのエンコーディングに文字列を変換できません:

en: Can't convert string from native encoding to '%s':
ja: ネイティブのエンコーディングから '%s' に文字列を変換できません:

en: Can't convert string to UCS-2: '%s'
ja: 文字列を UCS-2 に変換できません: '%s'

en: Can't copy '%s' to '%s'
ja: '%s' から '%s' にコピーできません

en: Can't create FSFS txn list mutex
ja: FSFS トランザクションリストの相互排他ロックを作成できません

en: Can't create FSFS txn-current mutex
ja: FSFS txn-current 相互排他ロックを作成できません

en: Can't create FSFS write-lock mutex
ja: FSFS 書き込みロックの相互排他ロックを作成できません

en: Can't create a character converter from '%s' to '%s'
ja: '%s' から '%s' への文字列コンバータを作成できません

en: Can't create a character converter from '%s' to native encoding
ja: '%s' からネイティブのエンコーディングへの文字列コンバータを作成できません

en: Can't create a character converter from native encoding to '%s'
ja: ネイティブのエンコーディングから '%s' への文字列コンバータを作成できません

en: Can't create cache mutex
ja: キャッシュの相互排他ロックを作成できません

en: Can't create directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' を作成できません

en: Can't create null stdout for hook '%s'
ja: フック '%s' 用の空の標準出力を作成できません

en: Can't create pipe for hook '%s'
ja: フック '%s' 用のパイプを作成できません

en: Can't create process '%s' attributes
ja: プロセス '%s' の属性を作成できません

en: Can't create server socket
ja: サーバソケットを作成できません

en: Can't create symbolic link '%s'
ja: シンボリックリンク '%s' を作成できません

en: Can't create thread
ja: スレッドを作成できません

en: Can't create threadattr
ja: スレッド属性を作成できません

en: Can't create tunnel
ja: トンネルを作成できません

en: Can't detect MIME type of non-file '%s'
ja: ファイルでない '%s' の MIME タイプを検出できません

en: Can't determine the native path encoding
ja: ネイティブのパスエンコーディングを決定できません

en: Can't expand time
ja: 時刻を人間の読める形に変換できません

en: Can't fetch FSFS shared data
ja: FSFS 共有データを取得できません

en: Can't find a temporary directory
ja: 一時ディレクトリが見つかりません

en: Can't find a working copy path
ja: 作業コピーパスが見つかりません

en: Can't find an entry
ja: エントリが見つかりません

en: Can't flush file '%s'
ja: ファイル '%s' をフラッシュできません

en: Can't flush file to disk
ja: ファイルをディスクにフラッシュできません

en: Can't flush stream
ja: ストリームをフラッシュできません

en: Can't get address info
ja: アドレス情報を取得できません

en: Can't get attribute information from file '%s'
ja: ファイル '%s' から属性情報を取得できません

en: Can't get attribute information from stream
ja: ストリームから属性情報を取得できません

en: Can't get entries of non-directory
ja: ディレクトリでないもののエントリは取得できません

en: Can't get exclusive lock on file '%s'
ja: ファイル '%s' に対して排他的なロックを取得できません

en: Can't get file name
ja: ファイル名を取得できません

en: Can't get hostname
ja: ホスト名を取得できません

en: Can't get local hostname
ja: ローカルのホスト名を取得できません

en: Can't get module file name
ja: モジュールファイル名を取得できません

en: Can't get password
ja: パスワードを取得できません

en: Can't get shared lock on file '%s'
ja: ファイル '%s' で共有ロックを取得できません

en: Can't get socket timeout
ja: ソケットのタイムアウト時間を取得できません

en: Can't get username or password
ja: ユーザ名もパスワードも取得できません

en: Can't get working directory
ja: 作業ディレクトリを取得できません

en: Can't grab DSO mutex
ja: 動的共有オブジェクト (DSO) の相互排他ロックを奪えません

en: Can't grab FS mutex
ja: ファイルシステムの相互排他ロックを奪えません

en: Can't grab FSFS mutex for '%s'
ja: '%s' の FSFS 相互排他ロックを奪えません

en: Can't grab FSFS txn list mutex
ja: FSFS トランザクションリストの相互排他ロックを奪えません

en: Can't hide directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' を隠せません

en: Can't increment mergeinfo count on *file* node-revision %%s to %%%s (> 1)
ja: ファイルノードリビジョン %%s のマージ情報数を %%%s (> 1) に増加できません

en: Can't increment mergeinfo count on node-revision %%s to negative value %%%s
ja: ノードリビジョン %%s のマージ情報数を負の値 %%%s に増加できません

en: Can't lock cache mutex
ja: キャッシュの相互排他ロックにロックをかけられません

en: Can't lock charset translation mutex
ja: 文字コード変換の相互排他ロックをかけられません

en: Can't make directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' を作成できません

en: Can't make pipe read handle non-inherited for hook '%s'
ja: フック '%s' 用の、継承されていないパイプ読み取りハンドルを作成できません

en: Can't make pipe write handle non-inherited for hook '%s'
ja: フック '%s' 用の、継承されていないパイプ書き込みハンドルを作成できません

en: Can't manipulate current date
ja: 現在の日時を処理できません

en: Can't move '%s' to '%s'
ja: '%s' から '%s' にファイル名を変更できません

en: Can't open '%s'
ja: '%s' を開けません

en: Can't open directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' を開けません

en: Can't open file '%s'
ja: ファイル '%s' を開けません

en: Can't open stderr
ja: 標準エラー出力を開けません

en: Can't open stdin
ja: 標準入力を開けません

en: Can't open stdio file
ja: 標準入出力のファイルを開けません

en: Can't open stdout
ja: 標準出力を開けません

en: Can't parse lock/entries hashfile '%s'
ja: lock/entries ハッシュファイル '%s' をパースできません

en: Can't read contents of link
ja: リンクの内容を読めません

en: Can't read directory
ja: ディレクトリを読めません

en: Can't read directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' を読めません

en: Can't read directory entry in '%s'
ja: '%s' 中のディレクトリエントリを読めません

en: Can't read file '%s'
ja: ファイル '%s' を読めません

en: Can't read first line of format file '%s'
ja: format ファイル '%s' の 1 行目を読めません

en: Can't read from connection
ja: 接続を読めません

en: Can't read length line in file '%s'
ja: ファイル '%s' 中の長さの行を読めません

en: Can't read length line in stream
ja: ストリーム中の長さの行を読めません

en: Can't read stdin
ja: 標準入力を読めません

en: Can't read stream
ja: ストリームを読めません

en: Can't recode error string from APR
ja: APR からのエラー文字列を再エンコードできません

en: Can't remove '%s'
ja: '%s' を削除できません

en: Can't remove directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' を削除できません

en: Can't remove file '%s'
ja: ファイル '%s' を削除できません

en: Can't restore working directory
ja: 作業ディレクトリを元に戻すことはできません

en: Can't set access time of '%s'
ja: '%s' にアクセス時刻を設定できません

en: Can't set detached state
ja: 独立した状態を設定できません

en: Can't set file '%s' read-only
ja: ファイル '%s' を読み取り専用に設定できません

en: Can't set file '%s' read-write
ja: ファイル '%s' を読み書き両用に設定できません

en: Can't set permissions on '%s'
ja: '%s' に権限を設定できません

en: Can't set position pointer in file '%s'
ja: ファイル '%s' 中に位置ポインタを設定できません

en: Can't set position pointer in stream
ja: ストリーム中に位置ポインタを設定できません

en: Can't set process '%s' child errfile
ja: プロセス '%s' に対して子のエラー出力ファイルを設定できません

en: Can't set process '%s' child errfile for error handler
ja: プロセス '%s' に対してエラーハンドラ用の子のエラー出力ファイルを設定できません

en: Can't set process '%s' child input
ja: プロセス '%s' に対して子の入力を設定できません

en: Can't set process '%s' child outfile
ja: プロセス '%s' に対して子の出力ファイルを設定できません

en: Can't set process '%s' cmdtype
ja: プロセス '%s' に対してコマンドタイプを設定できません

en: Can't set process '%s' directory
ja: プロセス '%s' に対してディレクトリを設定できません

en: Can't set process '%s' error handler
ja: プロセス '%s' に対してエラーハンドラを設定できません

en: Can't set proplist on *immutable* node-revision %s
ja: 変更不可なノードリビジョン %s には属性リストを設定できません

en: Can't set text contents of a directory
ja: ディレクトリの内容にはテキストを設定できません

en: Can't specify -c with --old
ja: -c は、--old と同時には指定できません

en: Can't start process '%s'
ja: プロセス '%s' を開始できません

en: Can't stat '%s'
ja: '%s' に対して stat を実行できません

en: Can't store FSFS shared data
ja: FSFS 共有データを保存できません

en: Can't tokenize command '%s'
ja: コマンド '%s' をトークン化できません

en: Can't ungrab DSO mutex
ja: 動的共有オブジェクト (DSO) の相互排他ロックを手放せません

en: Can't ungrab FS mutex
ja: ファイルシステムの相互排他ロックを手放せません

en: Can't ungrab FSFS mutex for '%s'
ja: '%s' の FSFS 相互排他ロックを手放せません

en: Can't ungrab FSFS txn list mutex
ja: FSFS トランザクションリストの相互排他ロックを手放せません

en: Can't unlock cache mutex
ja: キャッシュの相互排他ロックのロックを解除できません

en: Can't unlock charset translation mutex
ja: 文字コード変換の相互排他ロックを解除できません

en: Can't unlock nonlocked transaction '%s'
ja: ロックされていないトランザクション '%s' のロックを解除できません

en: Can't unlock prototype revision lockfile for transaction '%s'
ja: トランザクション '%s' 用のプロトタイプリビジョンロックファイルのロックを解除できません

en: Can't unlock unknown transaction '%s'
ja: 未知のトランザクション '%s' のロックを解除できません

en: Can't write to '%s'
ja: '%s' に書き込めません

en: Can't write to connection
ja: 接続に書き込めません

en: Can't write to file '%s'
ja: ファイル '%s' に書き込めません

en: Can't write to stream
ja: ストリームに書き込めません

en: Cannot calculate blame information for binary file '%s'
ja: バイナリファイル '%s' に対しては blame で各行の最終変更者を計算できません

en: Cannot change node kind
ja: ノード種別を変更できません

en: Cannot commit both '%s' and '%s' as they refer to the same URL
ja: 同じ URL を参照しているため、'%s' と '%s' を共にコミットできません

en: Cannot compare file contents between two different filesystems
ja: 二つの異なるファイルシステムの間でファイルの内容の比較はできません

en: Cannot compare property value between two different filesystems
ja: 二つの異なるファイルシステムの間で属性値の比較はできません

en: Cannot copy between two different filesystems ('%s' and '%s')
ja: 二つの異なるファイルシステム ('%s' と '%s') の間でコピーはできません

en: Cannot copy path '%s' into its own child '%s'
ja: パス '%s' はそれ自体の子ノード '%s' にはコピーできません

en: Cannot copy revprops for a revision (%ld) that has not been synchronized yet
ja: まだ同期されていないリビジョン (%ld) のリビジョン属性はコピーできません

en: Cannot copy to '%s' as it is scheduled for deletion
ja: 削除準備中のディレクトリ '%s' にはコピーできません

en: Cannot copy to '%s', as it is not from repository '%s'; it is from '%s'
ja: '%s' へのコピーはできません。それはリポジトリ '%s' ではなく '%s' に由来しています。

en: Cannot determine revision of working copy
ja: 作業コピーのリビジョンを決定できません

en: Cannot display: file marked as a binary type.%s
ja: 表示できません: バイナリ形式としてマークされたファイルです。%s

en: Cannot invoke editor to get log message when non-interactive
ja: 非対話的にログメッセージを取得するためのエディタを呼び出せません

en: Cannot mix repository and working copy sources
ja: コピー元 (または移動元) にリポジトリと作業コピーは混在できません

en: Cannot modify transaction named '%s' in filesystem '%s'
ja: ファイルシステム内の、'%s' という名前のトランザクションは変更できません (ファイルシステム '%s')

en: Cannot move URL '%s' into itself
ja: URL '%s' はそれ自体には移動できません

en: Cannot move path '%s' into itself
ja: パス '%s' はそれ自体には移動できません

en: Cannot negotiate authentication mechanism
ja: 認証機構と交渉できません

en: Cannot replace a directory from within
ja: ディレクトリを内側から置換することはできません

en: Cannot reverse-merge a range from a path's own future history; try updating first
ja: パスがそれ自体の将来の履歴からリビジョン範囲を逆マージすることはできません。最初に update を実行してみてください

en: Cannot revert '%s': unsupported entry node kind
ja: '%s' を元に戻せません: エントリのノード種別がサポートされていません

en: Cannot revert '%s': unsupported node kind in working copy
ja: '%s' を元に戻せません: 作業コピーのノード種別がサポートされていません

en: Cannot set '%s' on a directory ('%s')
ja: '%s' をディレクトリ ('%s') に設定できません

en: Cannot set '%s' on a file ('%s')
ja: '%s' をファイル ('%s') に設定できません

en: Cannot specify a revision range with two URLs
ja: リビジョン範囲は、2 つの URL とともに指定することはできません

en: Cannot specify revision for deleting versioned property '%s'
ja: バージョン管理された属性 '%s' の削除においてはリビジョンを指定できません

en: Cannot specify revision for editing versioned property '%s'
ja: バージョン管理された属性 '%s' の編集ではリビジョンを指定できません

en: Cannot specify revision for setting versioned property '%s'
ja: バージョン管理された属性 '%s' に対してはリビジョンの指定はできません

en: Cannot specify revisions (except HEAD) with move operations
ja: 移動操作に (HEAD 以外の) リビジョンは指定できません

en: Cannot unlock path '%s', no authenticated username available
ja: パス '%s' のロックを解除できません。認証済みのユーザ名が利用不可能です

en: Cannot use --username or --password with any of --source-username, --source-password, --sync-username, or --sync-password.
ja: --username や --password は、--source-username、--source-assword、--sync-username、--sync-password のいずれとも使用できません。

en: Cannot verify lock on path '%s'; no matching lock-token available
ja: パス '%s' にかけられたロックを検証できません。対応するロックトークンが利用不可能です

en: Cannot verify lock on path '%s'; no username available
ja: パス '%s' にかけられたロックを検証できません。利用できるユーザ名がありません

en: Cannot write lock/entries hashfile '%s'
ja: lock/entries ハッシュファイル '%s' を書き込めません

en: Cannot write to the prototype revision file of transaction '%s' because a previous representation is currently being written by another process
ja: 現在他のプロセスが前の表現を書き込み中なので、トランザクション '%s' のプロトタイプリビジョンファイルに書き込めません

en: Cannot write to the prototype revision file of transaction '%s' because a previous representation is currently being written by this process
ja: 現在このプロセスが前の表現を書き込み中なので、トランザクション '%s' のプロトタイプリビジョンファイルに書き込めません

en: Capability entry is not a word
ja: capability エントリが単語ではありません

en: Caught signal
ja: シグナルを受け取りました

en: Cease invocation of this API
ja: この API の呼び出しを中止します

en: Certificate information:
     - Hostname: %s
     - Valid: from %s until %s
     - Issuer: %s
     - Fingerprint: %s
ja: 証明書情報:
     - ホスト名: %s
     - 有効範囲: %s から %s まで
     - 発行者: %s
     - フィンガープリント: %s

en: Changed paths:
ja: 変更のあったパス:

en: Changed-path entry not a list
ja: changed-path エントリがリストではありません

en: Changelist doesn't match
ja: 変更リストが一致しません

en: Changelist: %s
ja: 変更リスト:%s

en: Checked out external at revision %ld.
ja: 外部項目 (リビジョン %ld) をチェックアウトしました。

en: Checked out revision %ld.
ja: リビジョン %ld をチェックアウトしました。

en: Checkout complete.
ja: チェックアウトが終わりました。

en: Checksum: %s
ja: チェックサム: %s

en: Client certificate filename:
ja: クライアントの証明書ファイル名:

en: Client/server version mismatch
ja: クライアントとサーバーのバージョンが一致しません

en: Command 'finish-replay' invalid outside of replays
ja: コマンド 'finish-replay' が一連の replay の外にあり不正です

en: Commit
ja: コミット

en: Commit an unversioned file or tree into the repository.
    usage: import [PATH] URL
    
      Recursively commit a copy of PATH to URL.
      If PATH is omitted '.' is assumed.
      Parent directories are created as necessary in the repository.
      If PATH is a directory, the contents of the directory are added
      directly under URL.
      Unversionable items such as device files and pipes are ignored
      if --force is specified.
ja: バージョン管理されていないファイルやツリーをリポジトリに入れてコミッ
    トします。
    使用方法: import [<パス>] <URL>
    
      <パス> のコピーを再帰的に <URL> にコミットします。
      <パス> が省略された場合は、<パス> は '.' だと仮定します。
      リポジトリには、必要に応じて親ディレクトリが作成されます。
      <パス> がディレクトリの場合、そのディレクトリの内容が <URL> の下に直接追加
      されます。
      --force が指定されている場合でも、デバイスファイルやパイプのようなバージョ
      ン管理できない項目は無視されます。

en: Commit created rev %ld but should have created %ld
ja: コミットでリビジョン %ld が作成されましたが、作成されるべきだったのは %ld です

en: Commit failed (details follow):
ja: コミットに失敗しました (詳しい理由は以下のとおりです):

en: Commit item '%s' has copy flag but an invalid revision
ja: コミット対象の項目 '%s' にはコピーフラグがついていますが、リビジョンが不正です

en: Commit item '%s' has copy flag but no copyfrom URL
ja: コミット対象の項目 '%s' にはコピーフラグがついていますが、コピー元の URL がありません

en: Commit succeeded, but other errors follow:
ja: コミットには成功しましたが、続けて他のエラーが生じました:

en: Commit succeeded, but post-commit hook failed
ja: コミットには成功しましたが、post-commit フックの実行が失敗しました

en: Committed revision %ld.
ja: リビジョン %ld をコミットしました。

en: Committing in directory scheduled for addition
ja: 追加準備状態にあるディレクトリにコミットしています

en: Compression of svndiff data failed
ja: svndiff データの圧縮に失敗しました

en: Config error: invalid integer value '%s'
ja: 設定エラー: '%s' は整数値として不正です

en: Config error: invalid value '%s' for option '%s'
ja: 設定エラー: 不正な値 '%s' がオプション '%s' に指定されています

en: Conflict Current Base File: %s
ja: 競合状態にある、現在 BASE であるファイル: %s

en: Conflict Previous Base File: %s
ja: 競合状態にある、以前 BASE だったファイル: %s

en: Conflict Previous Working File: %s
ja: 競合状態にある、以前作業中だったファイル: %s

en: Conflict Properties File: %s
ja: 競合に関する属性ファイル: %s

en: Conflict at '%s'
ja: '%s' で競合が生じています

en: Conflict callback violated API: returned no merged file
ja: 衝突コールバックが API を侵犯しました: マージされたファイルは返しませんでした

en: Conflict callback violated API: returned no merged file.
ja: 衝突コールバックが API を侵犯しました: マージされたファイルは返しませんでした

en: Conflict callback violated API: returned no results
ja: 衝突コールバックが API を侵犯しました: 結果は返しませんでした

en: Conflict callback violated API: returned no results.
ja: 衝突コールバックが API を侵犯しました: 結果は返しませんでした

en: Conflict discovered in '%s'.
ja: '%s' で競合が見つかりました。

en: Conflict discovered when trying to add '%s'.
    An object of the same name already exists.
ja: '%s' を追加しようとしましたが競合が見つかりました。
    同名のオブジェクトが既に存在します。

en: Conflict for property '%s' discovered on '%s'.
ja: 属性 '%s' に関する競合が '%s' で見つかりました。

en: Conflict resolution failed
ja: 競合を解決できませんでした

en: Copied From Rev: %ld
ja: コピー元のリビジョン: %ld

en: Copied From URL: %s
ja: コピー元の URL: %s

en: Copied properties for revision %ld (%s* properties skipped).
ja: リビジョン %ld の属性をコピーしました (属性 %s* は飛ばしました)。

en: Copied properties for revision %ld.
ja: リビジョン %ld の属性をコピーしました。

en: Copied: %s (from rev %ld, %s)
ja: コピーによる追加: %s (コピー元: リビジョン %ld, %s)

en: Copy from mutable tree not currently supported
ja: 変更可能なツリーからのコピーは今のところサポートされていません

en: Copyfrom-url '%s' has different repository root than '%s'
ja: コピー元の URL '%s' のリポジトリルートが、'%s' と異なっています

en: Copying from transactions not allowed
ja: トランザクションからのコピーは許可されません

en: Corrupt DB: faulty predecessor count
ja: DB が壊れています: 祖先の番号が不正です

en: Corrupt DB: initial copy id not '0' in filesystem '%s'
ja: DB が壊れています: ファイルシステム '%s' の最初のコピー ID が '0' でありません

en: Corrupt DB: initial revision number is not '0' in filesystem '%s'
ja: DB が壊れています: ファイルシステム '%s' の最初のリビジョン番号が '0' でありません

en: Corrupt DB: initial transaction id not '0' in filesystem '%s'
ja: DB が壊れています: ファイルシステム '%s' の最初のトランザクション ID が '0' でありません

en: Corrupt entry in 'copies' table for '%s' in filesystem '%s'
ja: '%s' (ファイルシステム '%s') の 'copies' テーブルでエントリの値が壊れています

en: Corrupt entry in 'transactions' table for '%s' in filesystem '%s'
ja: '%s' (ファイルシステム '%s') の 'transactions' テーブルでエントリの値が壊れています

en: Corrupt filesystem revision %ld in filesystem '%s'
ja: 壊れたリビジョン %ld がファイルシステム '%s' にあります

en: Corrupt lock in 'locks' table for '%s' in filesystem '%s'
ja: '%s' (ファイルシステム '%s') の 'locks' テーブルでロックが壊れています

en: Corrupt lockfile for path '%s' in filesystem '%s'
ja: パス '%s' (ファイルシステム '%s') のロックファイルが壊れています

en: Corrupt node-id in node-rev
ja: node-rev の node-id が壊れています

en: Corruption detected whilst reading delta chain from representation '%s' to '%s'
ja: 表現 '%s' から '%s' への一連の差分を読み込んでいるときに、不正な部分を見つけました

en: Could not create top-level directory
ja: トップレベルのディレクトリを作成できませんでした

en: Could not fetch the Version Resource URL (needed during an import or when it is missing from the local, cached props)
ja: Version Resource URL (インポート中、またはローカルからなくなった際に必要になる、キャッシュされた属性) を取得できませんでした

en: Could not find end of line in range list line in '%s'
ja: '%s' のリビジョン範囲リスト行に行末文字が見つかりませんでした

en: Could not get content-type from response
ja: レスポンスから content-type を取得できませんでした

en: Could not initialize the SASL library
ja: SASL ライブラリを初期化できませんでした

en: Could not lookup hostname `%s'
ja: ホスト名を検索できませんでした: %s

en: Could not obtain the list of SASL mechanisms
ja: SASL 機構の一覧を取得できませんでした

en: Could not parse mergeinfo string '%s'
ja: マージ情報文字列 '%s' をパースできませんでした

en: Could not save file
ja: ファイルを保存できませんでした

en: Could not save the URL of the version resource
ja: バージョン管理されたリソースの URL を保存できません

en: Could not use external editor to fetch log message; consider setting the $SVN_EDITOR environment variable or using the --message (-m) or --file (-F) options
ja: ログメッセージを取得するのに外部エディタを使えませんでした。$SVN_EDITOR 環境変数を設定するか、--message (-m) か --file (-F) オプションを用いてみてください

en: Could not write svndiff to temp file
ja: svndiff を一時ファイルに書き込めませんでした

en: Couldn't determine absolute path of '%s'
ja: '%s' の絶対パスを決定できませんでした

en: Couldn't do property merge
ja: 属性のマージはできません

en: Couldn't find a repository
ja: リポジトリが見つかりません

en: Couldn't obtain the authenticated username
ja: 認証済みのユーザ名を取得できませんでした

en: Couldn't open a repository
ja: リポジトリを開けません

en: Create a new directory under version control.
    usage: 1. mkdir PATH...
           2. mkdir URL...
    
      Create version controlled directories.
    
      1. Each directory specified by a working copy PATH is created locally
        and scheduled for addition upon the next commit.
    
      2. Each directory specified by a URL is created in the repository via
        an immediate commit.
    
      In both cases, all the intermediate directories must already exist,
      unless the --parents option is given.
ja: 新しいディレクトリを作成しバージョン管理下におきます。
    使用方法: 1. mkdir <パス>...
              2. mkdir <URL>...
    
      バージョン管理されたディレクトリを作成します。
    
      1. 作業コピーの <パス> で指定された各ディレクトリがローカルに作られ、次回の
        コミット時に追加されるよう準備されます。
    
      2. <URL> で指定された各ディレクトリが直接のコミットによってリポジトリ内に作
        られます。
    
      どちらの場合でも、--parents オプションが指定されていない場合は、途中のディレ
      クトリはすべて存在していなくてはなりません。

en: Create an unversioned copy of a tree.
    usage: 1. export [-r REV] URL[@PEGREV] [PATH]
           2. export [-r REV] PATH1[@PEGREV] [PATH2]
    
      1. Exports a clean directory tree from the repository specified by
         URL, at revision REV if it is given, otherwise at HEAD, into
         PATH. If PATH is omitted, the last component of the URL is used
         for the local directory name.
    
      2. Exports a clean directory tree from the working copy specified by
         PATH1, at revision REV if it is given, otherwise at WORKING, into
         PATH2.  If PATH2 is omitted, the last component of the PATH1 is used
         for the local directory name. If REV is not specified, all local
         changes will be preserved.  Files not under version control will
         not be copied.
    
      If specified, PEGREV determines in which revision the target is first
      looked up.
ja: バージョン管理されないコピーのディレクトリツリーを生成します。
    使用方法: 1. export [-r <REV>] <URL>[@<PEGREV>] [<パス>]
              2. export [-r <REV>] <パス 1>[@<PEGREV>] [<パス 2>]
    
      1. <URL> で指定されたリポジトリから、Subversion の管理用ファイルを含まない
         ディレクトリツリーを <パス> にエクスポートします。その際、<REV> を指定し
         ていればリビジョン <REV> の、そうでないときは HEAD のツリーがエクスポー
         トされます。<パス> を省略した場合は、ローカルのディレクトリ名として <URL>
         のベース名が使われます。
    
      2. <パス 1> で指定された作業コピーから、Subversion の管理用ファイルを含まな
         いディレクトリツリーを <パス 2> にエクスポートします。その際、<REV> を指
         定していればリビジョン <REV> の、そうでないときは作業中 (WORKING) のツリー
         がエクスポートされます。<パス 2> を省略した場合は、ローカルのディレクト
         リ名として <パス 1> のベース名が使われます。<REV> を指定していない場合、
         ローカルでの変更はすべて保存されます。バージョン管理下にないファイルはコ
         ピーされません。
    
      <PEGREV> を指定すると、リビジョン <PEGREV> での <対象> をまず探します。

en: Created: %s
ja: 作成日時: %s

en: Creating DAV sandbox dir
ja: DAV サンドボックスディレクトリを作成しています

en: Creating authz file
ja: 認証ファイルを作成しています

en: Creating conf directory
ja: 設定用のディレクトリを作成しています

en: Creating db lock file
ja: DB ロックファイルを作成しています

en: Creating db logs lock file
ja: DB ログロックファイルを作成しています

en: Creating hook directory
ja: フック用のディレクトリを作成しています

en: Creating lock dir
ja: ロック用のディレクトリを作成しています

en: Creating passwd file
ja: パスワードファイルを作成しています

en: Creating post-commit hook
ja: post-commit フックを作成しています

en: Creating post-revprop-change hook
ja: post-revprop-change フックを作成しています

en: Creating pre-commit hook
ja: pre-commit フックを作成しています

en: Creating pre-revprop-change hook
ja: pre-revprop-change フックを作成しています

en: Creating start-commit hook
ja: start-commit フックを作成しています

en: Creating svnserve.conf file
ja: svnserve.conf ファイルを作成しています

en: Credential data unavailable
ja: 利用できるクレデンシャがありません

en: Credentials not saved
ja: クレデンシャルが保存されていません

en: DAV request failed; it's possible that the repository's pre-revprop-change hook either failed or is non-existent
ja: DAV リクエストに失敗しました。リポジトリの pre-revprop-change フックが機能不全であるか存在しない可能性があります

en: Data cannot be safely XML-escaped
ja: データは安全に XML エスケープされていません

en: Decompression of svndiff data failed
ja: svndiff データの解凍に失敗しました

en: Default entry has no revision number
ja: デフォルトのエントリにリビジョン番号がありません

en: Default entry is missing URL
ja: デフォルトのエントリに URL がありません

en: Default: '-u'. When Subversion is invoking an
                                 external diff program, ARG is simply passed along
                                 to the program. But when Subversion is using its
                                 default internal diff implementation, or when
                                 Subversion is displaying blame annotations, ARG
                                 could be any of the following:
                                    -u (--unified):
                                       Output 3 lines of unified context.
                                    -b (--ignore-space-change):
                                       Ignore changes in the amount of white space.
                                    -w (--ignore-all-space):
                                       Ignore all white space.
                                    --ignore-eol-style:
                                       Ignore changes in EOL style
ja: デフォルト: '-u'。Subversion が外部の diff プロ
                                 グラムを呼び出すとき、<ARG> は単純にそのプログラ
                                 ムに渡されます。しかし、Subversion がデフォルト
                                 の内部の diff の実装を呼び出す場合や blame の注
                                 釈情報を表示する場合、<ARG> には以下のいずれかを
                                 使ってください。
                                    -u (--unified):
                                       3 行の unified context を出力します。
                                    -b (--ignore-space-change):
                                       空白文字の数に関する変更を無視します。
                                    -w (--ignore-all-space):
                                       すべての空白文字を無視します。
                                    --ignore-eol-style:
                                       行末 (EOL) スタイルの変更を無視します。

en: Delete failed: directory has no entry '%s'
ja: 削除が失敗しました: ディレクトリにエントリ '%s' がありません

en: Deleted
ja: 削除

en: Deleting       %s
ja: 削除しています              %s

en: Delta depth 'exclude' not supported
ja: 差分指定の深さ 'exclude' はサポートされていません

en: Delta does not contain enough new data
ja: delta が新しいデータを十分に含んでいません

en: Delta does not fill the target window
ja: delta が対象の window を満たしていません

en: Delta property block detected - not supported by svndumpfilter
ja: delta 属性ブロックが検出されました - svndumpfilter ではサポートされません

en: Deltifying revision %ld...
ja: リビジョン %ld を差分化しています...

en: Depth 'exclude' not supported for link
ja: 深さ 'exclude' は、リンクではサポートされていません

en: Depth: INVALID
ja: 深さ: *不正*

en: Depth: empty
ja: 深さ: 空 (empty)

en: Depth: files
ja: 深さ: ファイルのみ (files)

en: Depth: immediates
ja: 深さ: 直下まで (immediates)

en: Describe the usage of this program or its subcommands.
    usage: help [SUBCOMMAND...]
ja: このプログラムやそのサブコマンドの使用方法を説明します。
    使用方法: help [<サブコマンド>...]

en: Describe the usage of this program or its subcommands.
    usage: svndumpfilter help [SUBCOMMAND...]
ja: このプログラムやそのサブコマンドの使用方法を説明します。
    使用方法: svndumpfilter help [<サブコマンド>...]

en: Destination '%s' already exists
ja: コピー先 (もしくは移動先) '%s' は既に存在しています

en: Destination '%s' is not a directory
ja: コピー先 (もしくは移動先) '%s' はディレクトリではありません

en: Destination HEAD (%ld) is not the last merged revision (%ld); have you committed to the destination without using svnsync?
ja: 同期先の HEAD (%ld) が最後にマージされたリビジョン (%ld) ではありません。svnsync を用いずに同期先リポジトリにコミットしたのではありませんか?

en: Destination directory exists, and will not be overwritten unless forced
ja: コピー先 (または移動先) のディレクトリは存在します。強制しないかぎり上書きされません

en: Destination directory exists; please remove the directory or use --force to overwrite
ja: コピー先 (または移動先) のディレクトリは既に存在します。ディレクトリを削除するか --force を用いて上書きしてください。

en: Destination repository has not been initialized
ja: 同期先リポジトリは初期化されていません

en: Destination repository is already synchronizing from '%s'
ja: 同期先リポジトリは既に '%s' から同期中です

en: Didn't receive end marker for lock responses
ja: lock レスポンスに対する終了記号を受け取れませんでした

en: Didn't receive end marker for unlock responses
ja: unlock レスポンスに対する終了記号を受け取れませんでした

en: Diff data source modified unexpectedly
ja: diff データのソースが突然変更されました

en: Diff version inconsistencies in representation '%s'
ja: 表現 '%s' において diff のバージョンが一致していません

en: Directory '%s' has no THIS_DIR entry
ja: ディレクトリ '%s' には THIS_DIR エントリがありません

en: Directory '%s' has no URL
ja: ディレクトリ '%s' に URL がありません

en: Directory '%s' is missing
ja: ディレクトリ '%s' がありません

en: Directory '%s' is out of date
ja: ディレクトリ '%s' はリポジトリ側と比べて古くなっています

en: Directory '%s' is out of date; try updating
ja: ディレクトリ '%s' はリポジトリ側と比べて古くなっています。update を実行してみてください

en: Directory entry corrupt
ja: ディレクトリエントリが壊れています

en: Directory needs to be empty but is not
ja: ディレクトリは空でなければなりませんが、そうではありません

en: Dirlist element not a list
ja: dirlist 要素がリストではありません

en: Disabled repository feature
ja: このリポジトリ機能は無効になりました

en: Display information about a local or remote item.
    usage: info [TARGET[@REV]...]
    
      Print information about each TARGET (default: '.').
      TARGET may be either a working-copy path or URL.  If specified, REV
      determines in which revision the target is first looked up.
ja: ローカルまたはリモートの項目に関する情報を表示します。
    使用方法: info [<対象>[@<REV>]...]
    
      各 <対象> (デフォルト: '.') に関する情報を表示します。
      <対象> は作業コピーのパスでも URL でもかまいません。<REV> を指定すると、リ
      ビジョン <REV> での <対象> をまず探します。

en: Display the differences between two revisions or paths.
    usage: 1. diff [-c M | -r N[:M]] [TARGET[@REV]...]
           2. diff [-r N[:M]] --old=OLD-TGT[@OLDREV] [--new=NEW-TGT[@NEWREV]] \
                   [PATH...]
           3. diff OLD-URL[@OLDREV] NEW-URL[@NEWREV]
    
      1. Display the changes made to TARGETs as they are seen in REV between
         two revisions.  TARGETs may be all working copy paths or all URLs.
         If TARGETs are working copy paths, N defaults to BASE and M to the
         working copy; if URLs, N must be specified and M defaults to HEAD.
         The '-c M' option is equivalent to '-r N:M' where N = M-1.
         Using '-c -M' does the reverse: '-r M:N' where N = M-1.
    
      2. Display the differences between OLD-TGT as it was seen in OLDREV and
         NEW-TGT as it was seen in NEWREV.  PATHs, if given, are relative to
         OLD-TGT and NEW-TGT and restrict the output to differences for those
         paths.  OLD-TGT and NEW-TGT may be working copy paths or URL[@REV].
         NEW-TGT defaults to OLD-TGT if not specified.  -r N makes OLDREV default
         to N, -r N:M makes OLDREV default to N and NEWREV default to M.
    
      3. Shorthand for 'svn diff --old=OLD-URL[@OLDREV] --new=NEW-URL[@NEWREV]'
    
      Use just 'svn diff' to display local modifications in a working copy.
ja: 2 つのリビジョンまたはパスの差分を表示します。
    使用方法: 1. diff [-c <M> | -r <N>[:<M>]] [<対象>[@<REV>]...]
              2. diff [-r <N>[:<M>]] --old=<古い対象>[@<古い REV>] \
                      [--new=<新しい対象>[@<新しい REV>]] [<パス>...]
              3. diff <古い URL>[@<古い REV>] <新しい URL>[@<新しい REV>]
    
      1. リビジョン <REV> において <対象> にあった項目の、2 つのリビジョン間での
         差分を表示します。<対象> は、すべて作業コピーのパスまたはすべて URL です。
         <対象> が作業コピーのパスである場合、デフォルトでは <N> が BASE で <M>
         は作業コピーとなります。<対象> が URL である場合、<N> は指定しなければな
         らなく、<M> はデフォルトでは HEAD となります。
         '-c <M>' オプションは、<N> = <M>-1 のときの '-r <N>:<M>' に相当します。
         '-c -<M>' とすると逆、つまり '-r <M>:<N>' (ただし <N> = <M>-1) となりま
         す。
    
      2. リビジョン <古い REV> において <古い対象> にあった項目と、リビジョン <新
         しい REV> において <新しい対象> にあった項目との差分を表示します。<パス>
         に <古い対象> と <新しい対象> に対する相対パスを与え、それらのパスに関す
         る差分だけを出力するようにすることができます。<古い対象> と <新しい対象>
         は作業コピーのパスでも URL[@<REV>] でもかまいません。<新しい対象> は、明
         示的に指定されない場合はデフォルトで <古い対象> となります。-r <N> があ
         る場合 <古い REV> はデフォルトで <N> となります。また、-r <N>:<M> がある
         場合 <古い REV> はデフォルトで <N> となり、<新しい REV> はデフォルトで
         <M> となります。
    
      3. 'svn diff --old=<古い URL>[@<古い REV>] --new=<新しい URL>[@<新しい REV>]'
         の短縮形です。
    
      作業コピーにローカルで加えられた変更を見るには、単に 'svn diff' を使ってく
      ださい。

en: Do not display filtering statistics.
ja: フィルタリングを行うときに統計を表示しません。

en: Don't filter revision properties.
ja: リビジョン属性にはフィルタをかけません。

en: Don't know anything about capability '%s'
ja: 機能 '%s' についての情報がありません

en: Don't know how to handle '%s' for capability '%s'
ja: '%s' (機能 '%s' 用) の扱い方に関する情報がありません

en: Dump stream contains a malformed header (with no ':') at '%.20s'
ja: ダンプストリームの '%.20s' に不正な (':' がない) ヘッダが含まれています

en: Dump stream contains a malformed header (with no value) at '%.20s'
ja: ダンプストリームの '%.20s' に不正な (値がない) ヘッダが含まれています

en: Dumpstream data appears to be malformed
ja: ダンプストリームデータが不正なようです

en: Duplicate something in working copy or repository, remembering
    history.
    usage: copy SRC[@REV]... DST
    
    When copying multiple sources, they will be added as children of DST,
    which must be a directory.
    
      SRC and DST can each be either a working copy (WC) path or URL:
        WC  -> WC:   copy and schedule for addition (with history)
        WC  -> URL:  immediately commit a copy of WC to URL
        URL -> WC:   check out URL into WC, schedule for addition
        URL -> URL:  complete server-side copy;  used to branch and tag
      All the SRCs must be of the same type.
    
    WARNING: For compatibility with previous versions of Subversion,
    copies performed using two working copy paths (WC -> WC) will not
    contact the repository.  As such, they may not, by default, be able
    to propagate merge tracking information from the source of the copy
    to the destination.
ja: 作業コピーまたはリポジトリ中の何かを、履歴をもたせたまま複製します。
    使用方法: copy <コピー元>[@<REV>]... <コピー先>
    
    複数の <コピー元> をコピーする場合、それらは <コピー先> の子ノードとして追加
    されるので、<コピー先> はディレクトリでなければなりません。
    
      <コピー元> と <コピー先> は作業コピー (WC) のパスと URL のどちらかで指定で
      きます:
        WC  -> WC:   (履歴をもたせたまま) コピーして追加準備状態にします
        WC  -> URL:  WC のコピーを直接 URL にコミットします
        URL -> WC:   URL をチェックアウトして WC に入れ、追加準備状態にします
        URL -> URL:  完全なサーバサイドのコピーです。ブランチとタグに用いられます
      <コピー元> はすべて同じ種別でなければなりません。
    
    警告: Subversion の以前のバージョンとの互換性のため、2 つの作業コピーパスの間
    で行うコピー (WC -> WC) では、リポジトリにアクセスしません。そのため、このよ
    うなコピーでは、デフォルトではコピー元からコピー先へのマージ追跡情報の伝播が
    なされない可能性があります。

en: Edit a property with an external editor.
    usage: 1. propedit PROPNAME TARGET...
           2. propedit PROPNAME --revprop -r REV [TARGET]
    
      1. Edits versioned prop in working copy or repository.
      2. Edits unversioned remote prop on repos revision.
         TARGET only determines which repository to access.
    
    See 'svn help propset' for more on setting properties.
ja: 属性を外部エディタで編集します。
    使用方法: 1. propedit <属性名> <対象>...
              2. propedit <属性名> --revprop -r <リビジョン> [<対象>]
    
      1. 作業コピー内またはリポジトリ内にあるバージョン管理下の属性を編集します。
      2. リポジトリのリビジョンに関する、バージョン管理下にないリモートの属性を編
         集します。
         <対象> には、アクセスするリポジトリを決める意味しかありません。
    
    属性の設定に関しては 'svn help propset' を参照してください。

en: Either a URL or versioned item is required
ja: URL とバージョン管理された項目のどちらかが必要です

en: Empty error list
ja: エラーリストが空です

en: Empty noderev in cache
ja: キャッシュ内に空の noderev があります

en: End revision %ld is invalid (youngest revision is %ld)
ja: 終了リビジョン %ld が不正です (最新のリビジョンは %ld です)

en: Entry '%s' has invalid '%s' value
ja: エントリ '%s' は '%s' の値が不正です

en: Entry '%s' has invalid node kind
ja: エントリ '%s' はノード種別が不正です

en: Entry '%s' has no URL
ja: エントリ '%s' に URL がありません

en: Entry '%s' has unexpectedly changed special status
ja: エントリ '%s' が特殊なステータスを突然変更しました

en: Entry already exists
ja: エントリが既に存在します

en: Entry contains non-canonical path '%s'
ja: 標準的でないパス '%s' を含んでいます

en: Entry for '%s' exists (though the working file is missing)
ja: '%s' のエントリが存在します (それなのに作業ファイルがありません)

en: Entry for '%s' has invalid repository root
ja: '%s' のエントリはリポジトリルートが不正です

en: Entry for '%s' has no URL
ja: '%s' に対するエントリに URL はありません

en: Entry has an invalid attribute
ja: エントリが不正な属性をもっています

en: Entry has no URL
ja: エントリに URL がありません

en: Entry has no revision
ja: エントリにリビジョンがありません

en: Error aborting report
ja: 報告を中断する際にエラーが発生しました

en: Error at entry %d in entries file for '%s':
ja: エントリ %d ('%s' の entries ファイル内) でエラーが発生しました:

en: Error bumping revisions post-commit (details follow):
ja: コミット後にリビジョンを上げる際にエラーが発生しました (詳しくは以下のとおりです):

en: Error calling external program
ja: 外部プログラムの呼び出し中にエラーが発生しました

en: Error closing directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' を閉じる際にエラーが発生しました

en: Error closing filesystem
ja: ファイルシステムを閉じる際にエラーが発生しました

en: Error closing null file
ja: 空のファイルを閉じる際にエラーが発生しました

en: Error closing read end of stderr pipe
ja: 標準エラー出力パイプの読み込みの終点を閉じる際にエラーが発生しました

en: Error closing write end of stderr pipe
ja: 標準エラー出力パイプの書き込みの終点を閉じる際にエラーが発生しました

en: Error copying logfile;  the DB_LOG_AUTOREMOVE feature
    may be interfering with the hotcopy algorithm.  If
    the problem persists, try deactivating this feature
    in DB_CONFIG
ja: ログファイルのコピー中にエラーが発生しました。
    DB_LOG_AUTOREMOVE 機能が hotcopy アルゴリズムを妨害しているかもしれません。
    問題が起き続けるようであれば、DB_CONFIG でこの機能を無効にしてみてください

en: Error getting UID of process
ja: プロセスの UID を取得する際にエラーが発生しました

en: Error in child process: %s
ja: 子プロセスにおいてエラーが発生しました: %s

en: Error initializing command line arguments
ja: コマンドライン引数の初期化中にエラーが発生しました

en: Error normalizing edited contents to internal format
ja: 編集内容を内部形式に正規化する際にエラーが発生しました

en: Error normalizing log message to internal format
ja: ログメッセージを内部形式に正規化する際にエラーが発生しました

en: Error opening db lockfile
ja: DB ロックファイルを開く際にエラーが発生しました

en: Error parsing %s property on '%s': '%s'
ja: 属性 %s を '%s' においてパースする際にエラーが発生しました: '%s'

en: Error parsing '%s'
ja: '%s' をパースする際にエラーが発生しました

en: Error parsing arguments
ja: 引数をパースする際にエラーが生じました

en: Error parsing memcache server '%s'
ja: memcache サーバ '%s' をパースする際にエラーが発生しました

en: Error parsing revision number
ja: リビジョン番号をパースする際にエラーが生じました

en: Error reading changes for key '%s'
ja: キー '%s' の変更の読み込み中にエラーが発生しました

en: Error reading spooled %s request response
ja: スプールされた %s リクエストレスポンスを読み込む際にエラーが発生しました

en: Error resolving case of '%s'
ja: '%s' の競合を解消する際にエラーが発生しました

en: Error restoring text for '%s'
ja: '%s' のテキストを元に戻す際にエラーが発生しました

en: Error retrieving REPORT (%d)
ja: REPORT の取得中にエラー (%d) が発生しました

en: Error retrieving replay REPORT (%d)
ja: replay REPORT の取得中にエラー (%d) が発生しました

en: Error running '%s':  exitcode was %d, args were:
    in directory '%s', basenames:
    %s
    %s
    %s
ja: '%s' の実行中にエラーが発生しました。終了コードは %d で、引数は以下のとおりです:
    実行ディレクトリ: '%s', ベース名:
    %s
    %s
    %s

en: Error running catastrophic recovery on hotcopy;  the
    DB_LOG_AUTOREMOVE feature may be interfering with the
    hotcopy algorithm.  If the problem persists, try deactivating
    this feature in DB_CONFIG
ja: hotcopy の catastrophic recovery 実行中にエラーが起きました。
    DB_LOG_AUTOREMOVE 機能が hotcopy アルゴリズムを妨害しているかもしれません。
    問題が起き続けるようであれば、DB_CONFIG でこの機能を無効にしてみてください

en: Error running editor.
ja: エディタの実行中にエラーが発生しました。

en: Error running editor; leaving all conflicts.
ja: エディタの実行中にエラーが発生しました。すべての競合をそのままにします。

en: Error running merge tool.
ja: マージツールの実行中にエラーが発生しました。

en: Error running merge tool; leaving all conflicts.
ja: マージツールの実行中にエラーが発生しました。すべての競合をそのままにします。

en: Error running post-commit hook
ja: post-commit フックの実行中にエラーが発生しました

en: Error running post-lock hook
ja: post-lock フックの実行中にエラーが発生しました

en: Error running post-unlock hook
ja: post-unlock フックの実行中にエラーが発生しました

en: Error setting property '%s':
ja: 属性 %s を設定中にエラーが発生しました:

en: Error unlocking locked dirs (details follow):
ja: ディレクトリのロック解除中にエラーが発生しました (詳しい理由は以下のとおりです):

en: Error validating server certificate for '%s':
ja: '%s' のサーバ証明書の認証中にエラーが発生しました:

en: Error waiting for process '%s'
ja: プロセス '%s' を待っている際にエラーが発生しました

en: Error writing hash to '%s'
ja: '%s' にハッシュを書き込む際にエラーが発生しました

en: Error writing stream: unexpected EOF
ja: ストリームへの書き込み中にエラーが発生しました: 予想外の EOF です

en: Error writing to '%s': unexpected EOF
ja: '%s' への書き込み中にエラーが発生しました: 予想外の EOF です

en: Exactly one file argument required
ja: ファイルの引数が 1 つだけ必要です

en: Exactly one property name and one file argument required
ja: 属性名とファイルの引数が 1 つだけ必要です

en: Excluding (and dropping empty revisions for) prefixes:
ja: 次のプレフィックスをもつノードを取り除きます (空になったリビジョンは落とします):

en: Excluding prefixes:
ja: 次のプレフィックスをもつノードを取り除きます:

en: Expected '%s' to be a directory but found a file
ja: '%s' はディレクトリだと期待されましたが、実際に見つかったのはファイルです

en: Expected 'revprops', found '%s'
ja: 'revprops' を期待しましたが、'%s' が見つかりました

en: Expected FS format '%d'; found format '%d'
ja: 期待されるファイルシステム形式は '%d' ですが、実際の形式は '%d' です

en: Expected FS format between '1' and '%d'; found format '%d'
ja: 期待されるファイルシステム形式は 1 から '%d' の間ですが、実際の形式は '%d' です

en: Expected a valid revnum and path
ja: 正しいリビジョン番号やパスを期待しました

en: Expected current rev to be <= %ld but found %ld
ja: 現在のリビジョンは %ld 以下であることが期待されましたが、実際に見つかったのは %ld です

en: Expected repository format '%d' or '%d'; found format '%d'
ja: 期待されるリポジトリ形式は '%d' または '%d' ですが、実際の形式は '%d' です

en: Expected valid revision range
ja: 正しいリビジョン範囲を期待しました

en: Expires: %s
ja: 有効期限: %s

en: Explicit target argument required
ja: 対象を引数で明示することが必要です

en: Explicit target required ('%s' interpreted as prop value)
ja: 対象の明示的な指定が必要です ('%s' は属性値と解釈されました)

en: Export complete.
ja: エクスポートが終わりました。

en: Exported external at revision %ld.
ja: 外部項目 (リビジョン %ld) をエクスポートしました。

en: Exported revision %ld.
ja: リビジョン %ld をエクスポートしました。

en: External at revision %ld.
ja: リビジョン %ld の外部項目です。

en: External checkout complete.
ja: 外部項目のチェックアウトが終わりました。

en: External export complete.
ja: 外部項目のエクスポートが終わりました。

en: External update complete.
ja: 外部項目の更新が終わりました。

en: Failed to add directory '%s': a non-directory object of the same name already exists
ja: ディレクトリ '%s' を追加できませんでした: ディレクトリ以外の同名のオブジェクトが既にあります

en: Failed to add directory '%s': object of the same name as the administrative directory
ja: ディレクトリ '%s' を追加できませんでした: 同名の管理用ディレクトリと同じ名前のオブジェクトです

en: Failed to calculate MD5 digest for '%s'
ja: '%s' の MD5 ダイジェストを計算できませんでした

en: Failed to connect to Service Control Manager
ja: Service Control Manager に接続できませんでした

en: Failed to create winservice_start_event
ja: winservice_start_event を作成できませんでした

en: Failed to delete mmap '%s'
ja: メモリへのマップ '%s' を削除できませんでした

en: Failed to execute WebDAV PROPPATCH
ja: WebDAV PROPPATCH を実行できませんでした

en: Failed to fetch lock information
ja: ロックの情報を取得できませんでした

en: Failed to find label '%s' for URL '%s'
ja: URL '%s' にラベル '%s' は見つかりませんでした

en: Failed to find time on revision %ld
ja: リビジョン %ld の日時が見つかりませんでした

en: Failed to get exclusive repository access; perhaps another process
    such as httpd, svnserve or svn has it open?
ja: リポジトリへの排他的なアクセスを取得できませんでした。おそらく httpd, svnserve,
    svn などといった他のプロセスがリポジトリを開いてしまったのでしょう。

en: Failed to get lock on destination repos, currently held by '%s'
ja: 同期先リポジトリのロックを取得できませんでした。現在 '%s' が所持しています

en: Failed to get new string key
ja: 新しい文字列キーを取得できませんでした

en: Failed to load module for FS type '%s'
ja: ファイルシステム形式 '%s' のモジュールをロードできませんでした

en: Failed to locate 'copyfrom' path in working copy
ja: 作業コピー内に 'copyfrom' パスが見つかりませんでした

en: Failed to mark '%s' absent: item of the same name is already scheduled for addition
ja: '%s' に「欠如」マークをつけられませんでした: 同名の項目が既に追加準備されています

en: Failed to parse URI '%s'
ja: URI '%s' をパースできませんでした

en: Failed to revert '%s' -- try updating instead.
ja: '%s' を元に戻せませんでした -- 復元でなく更新をしてみてください。

en: Failed to run '%s' hook; broken symlink
ja: '%s' フックを実行できませんでした。シンボリックリンクが壊れています

en: Failed to start '%s' hook
ja: '%s' フックを実行開始できませんでした

en: Failed to write full amount to stream
ja: 十分な量をストリームに書き込むのに失敗しました

en: Failed writing updated file
ja: 更新されたファイルを書き込めませんでした

en: Failure loading plugin
ja: プラグインをロードできませんでした

en: Failure opening '%s'
ja: '%s' を開けませんでした

en: File '%s' already exists
ja: ファイル '%s' は既に存在しています

en: File '%s' has binary mime type property
ja: ファイル '%s' の MIME タイプ属性はバイナリです

en: File '%s' has inconsistent newlines
ja: ファイル '%s' は改行文字が一貫していません

en: File '%s' has local modifications
ja: ファイル '%s' にはローカルでの変更が加えられています

en: File '%s' is out of date
ja: ファイル '%s' はリポジトリ側と比べて古くなっています

en: File '%s' is out of date; try updating
ja: ファイル '%s' はリポジトリ側と比べて古くなっています。update を実行してみてください

en: File already exists: filesystem '%s', revision %ld, path '%s'
ja: ファイルが既に存在します: ファイルシステム '%s', リビジョン %ld, パス '%s'

en: File already exists: filesystem '%s', transaction '%s', path '%s'
ja: ファイルが既に存在します: ファイルシステム '%s', トランザクション %s, パス '%s'

en: File is not mutable: filesystem '%s', revision %ld, path '%s'
ja: ファイルは変更できません: ファイルシステム '%s', リビジョン %ld, パス '%s'

en: File not found: revision %ld, path '%s'
ja: ファイルが見つかりません: リビジョン %ld, パス '%s'

en: File not found: transaction '%s', path '%s'
ja: ファイルが見つかりません: トランザクション %s, パス '%s'

en: File or directory '%s' is out of date; try updating
ja: ファイルまたはディレクトリ '%s' はリポジトリ側と比べて古くなっています。update を実行してみてください

en: Filesystem directory has no such entry
ja: ファイルシステムのディレクトリにはそのようなエントリはありません

en: Filesystem has no item
ja: ファイルシステムに項目がありません

en: Filesystem has no such copy
ja: そのようなコピーはファイルシステムにありません

en: Filesystem has no such lock
ja: そのようなロックはファイルシステムにありません

en: Filesystem has no such node origin record
ja: ファイルシステムにそのような基点ノードレコードはありません

en: Filesystem has no such node-rev-id
ja: ファイルシステムにそのようなノードリビジョン識別番号はありません

en: Filesystem has no such representation
ja: そのような表現はファイルシステムにありません

en: Filesystem has no such string
ja: そのような文字列はファイルシステムにありません

en: Filesystem is already open
ja: ファイルシステムが既に開いています

en: Filesystem is corrupt
ja: ファイルシステムが壊れています

en: Filesystem is not open
ja: ファイルシステムが開いていません

en: Filesystem object already open
ja: ファイルシステムのオブジェクトが既に開いています

en: Filesystem object has not been opened yet
ja: ファイルシステム内のオブジェクトはまだ開いていません

en: Filesystem path '%s' is neither a file nor a directory
ja: ファイルシステムのパス '%s' はファイルでもディレクトリでもありません

en: Filesystem upgrade is not supported
ja: ファイルシステムのアップグレードはサポートされていません

en: Filter out nodes with given prefixes from dumpstream.
    usage: svndumpfilter exclude PATH_PREFIX...
ja: 指定されたプレフィックスをもつノードをダンプストリームから取り除きま
    す。
    使用方法: svndumpfilter exclude <パスのプレフィックス>...

en: Filter out nodes without given prefixes from dumpstream.
    usage: svndumpfilter include PATH_PREFIX...
ja: 指定されたプレフィックスをもたないノードをダンプストリームから取り除
    きます。
    使用方法: svndumpfilter include <パスのプレフィックス>...

en: Final line in revision file longer than 64 characters
ja: リビジョンファイルの最終行が 64 bytes 以上です

en: Final line in revision file missing space
ja: リビジョンファイルの最終行に空白文字がありません

en: First line of '%s' contains non-digit
ja: '%s' の 1 行目に数字以外が含まれています

en: First revision cannot be higher than second
ja: 最初のリビジョンが 2 以上であることはありません

en: Format of an svn:externals property was invalid
ja: 属性 svn:externals の形式が不正です

en: Found a working copy path
ja: 作業コピーのパスが見つかりました

en: Found malformed header in revision file
ja: リビジョンファイルで不正なヘッダが見つかりました

en: Framing error in pipe protocol
ja: パイププロトコルのフレーミングエラーです

en: GET request failed: %d %s
ja: GET リクエストが失敗しました: %d %s

en: General filesystem error
ja: 一般的なファイルシステムエラーです

en: Got apply-textdelta element without preceding add-file or open-file
ja: add-file 要素や open-file 要素を先に使っていないのに apply-textdelta 要素を使っています

en: Got cdata content for a prop delete
ja: 属性削除用の cdata の内容があります

en: Got close-directory element without ever opening a directory
ja: ディレクトリを開かずに close-directory 要素を使っています

en: Got close-file element without preceding add-file or open-file
ja: add-file 要素や open-file 要素を先に使っていないのに close-file 要素を使っています

en: Got source path but no source revision for '%s'
ja: '%s' は、ソースパスはありますがソースリビジョンがありません

en: Got unrecognized encoding '%s'
ja: 認識できないエンコーディングを取得しました: '%s'

en: HTTP Path Not Found
ja: HTTP パスが見つかりません

en: Illegal repository URL '%s'
ja: リポジトリの URL '%s' が不正です

en: Illegal svn repository URL '%s'
ja: Subversion リポジトリの URL '%s' が不正です

en: Illegal target for the requested operation
ja: 要求された操作の対象が不正です

en: Impossibly long repository root from server
ja: サーバから送られてきたリポジトリのルートが長すぎます

en: Improper relative URL '%s'
ja: 相対 URL '%s' は不適切です

en: Including (and dropping empty revisions for) prefixes:
ja: 次のプレフィックスをもつノードを残します (空になったリビジョンは落とします):

en: Including prefixes:
ja: 次のプレフィックスをもつノードを残します:

en: Incompatible library version
ja: ライブラリのバージョンは互換性がありません

en: Incomplete data
ja: 不完全なデータです

en: Incomplete lock data returned
ja: 不完全なロックデータが返されました

en: Incomplete or unterminated property block
ja: 不完全または未終了の属性ブロックです

en: Inconsistent line ending style
ja: 改行文字形式が一貫していません

en: Incorrect arguments supplied
ja: 不正な引数が与えられました

en: Incorrect parameters given
ja: 不正なパラメータが指定されました

en: Index
ja: 見出し

en: Initialization of SSPI library failed
ja: SSPI ライブラリの初期化に失敗しました

en: Input/output error
ja: 入出力エラーです

en: Inquiry about unknown capability
ja: 未知の機能に関する問い合わせです

en: Inter-repository relocation not allowed
ja: 参照リポジトリの変更は、異なるリポジトリの間ではできません

en: Internal error: there is an unknown parent (%d) for the 'DAV:response' element within the MERGE response
ja: 内部エラーです: MERGE レスポンス中の 'DAV:response' 要素について、不明な親 (%d) があります

en: Invalid %s property on '%s': target '%s' is an absolute path or involves '..'
ja: 不正な属性 %s が '%s' に設定されています: 対象 '%s' が絶対パスであるか、または '..' を含んでいます

en: Invalid 'conflict_result' argument
ja: 'conflict_result' の引数が不正です

en: Invalid URL '%s'
ja: '%s' は不正な URL です

en: Invalid URL: illegal character in proxy port number
ja: URL が不正です: プロキシのポート番号の値が不正な文字です

en: Invalid URL: negative proxy port number
ja: URL が不正です: プロキシのポート番号が負です

en: Invalid URL: proxy port number greater than maximum TCP port number 65535
ja: URL が不正です: プロキシのポート番号が TCP のポート番号の最大値 65535 以上です

en: Invalid argument '%s' in diff options
ja: diff のオプションに不正な引数 '%s' があります

en: Invalid authz configuration
ja: 認証設定が不正です

en: Invalid change kind in rev file
ja: リビジョンファイルに不正な変更種別があります

en: Invalid change ordering: new node revision ID without delete
ja: 変更順序が不正です: ノードリビジョン識別番号を削除せず新しく追加しています

en: Invalid change ordering: non-add change on deleted path
ja: 変更順序が不正です: 削除したパスに対して、追加ではない変更をしています

en: Invalid change type
ja: 変更形式が不正です

en: Invalid changes line in rev-file
ja: リビジョンファイルに不正な changes 行があります

en: Invalid character '%c' found in range list
ja: リビジョン範囲リストに不正な文字 '%c'が見つかりました

en: Invalid character '%c' found in revision list
ja: リビジョンリストに不正な文字 '%c' が見つかりました

en: Invalid config: illegal character in debug mask value
ja: 設定が不正です: デバッグマスクの値が不正な文字です

en: Invalid config: illegal character in timeout value
ja: 設定が不正です: タイムアウトの値が不正な文字です

en: Invalid config: negative timeout value
ja: 設定が不正です: タイムアウトの値が負です

en: Invalid config: unable to load PKCS#11 provider '%s'
ja: 不正な設定です: PKCS#11 プロバイダ '%s' をロードできません

en: Invalid config: unable to load certificate file '%s'
ja: 不正な設定です: 証明書ファイル '%s' をロードできません

en: Invalid config: unknown HTTP library '%s'
ja: 設定が不正です: '%s' は未知の HTTP ライブラリです

en: Invalid config: unknown http authtype '%s'
ja: 設定が不正です: 未知の HTTP 認証形式です: '%s'

en: Invalid configuration value
ja: 設定値が不正です

en: Invalid control character '0x%02x' in path '%s'
ja: 不正な制御文字 '0x%02x' がパス '%s' にあります

en: Invalid copy source path '%s'
ja: コピー元のパス '%s' が不正です。

en: Invalid creation date header value in response.
ja: レスポンス内の作成日時ヘッダの値が不正です。

en: Invalid depth (%c) for path '%s'
ja: 深さの指定 (%c) が不正です (パス: '%s')

en: Invalid diff stream: [new] insn %d overflows the new data section
ja: diff ストリームが不正です: [新規] インストラクション %d が新規データセクションから溢れています

en: Invalid diff stream: [src] insn %d overflows the source view
ja: diff ストリームが不正です: [ソース] インストラクション %d がソースビューから溢れています

en: Invalid diff stream: [tgt] insn %d starts beyond the target view position
ja: diff ストリームが不正です: [対象] インストラクション %d が対象ビューの位置を超えています

en: Invalid diff stream: insn %d cannot be decoded
ja: diff ストリームが不正です: インストラクション %d をデコードできません

en: Invalid diff stream: insn %d overflows the target view
ja: diff ストリームが不正です: インストラクション %d が対象のビューから溢れています

en: Invalid editor anchoring; at least one of the input paths is not a directory and there was no source entry
ja: エディタのアンカリングが不正です。
    入力パスのうち少なくとも一つがディレクトリではなく、ソースエントリがありません

en: Invalid end revision %ld
ja: 終了リビジョン '%ld' が不正です

en: Invalid entry terminator
ja: エントリ終端文字が不正です

en: Invalid escape sequence
ja: エスケープ文字列が不正です

en: Invalid escaped character
ja: エスケープされた文字が不正です

en: Invalid file or dir token during edit
ja: 編集中に不正なファイルまたはディレクトリのトークンがありました

en: Invalid filesystem path syntax
ja: ファイルシステムのパスの構文が不正です。

en: Invalid filesystem revision number
ja: ファイルシステムのリビジョン番号が不正です。

en: Invalid filesystem transaction name
ja: ファイルシステムのトランザクション名が不正です。

en: Invalid length (%%%s) when about to read a string
ja: 文字列を読み込もうとしましたが、長さ (%%%s) が不正です

en: Invalid lock
ja: ロックが不正です

en: Invalid operation on the current working directory
ja: 現在の作業ディレクトリに対する操作が不正です

en: Invalid option.
ja: オプションが不正です。

en: Invalid option; cannot choose based on conflicts for properties.
ja: オプションが不正です。属性の衝突に基づいた選択ができません。

en: Invalid option; cannot choose based on conflicts in a binary file.
ja: オプションが不正です。バイナリファイルの衝突に基づいた選択ができません。

en: Invalid option; cannot display conflicts for a binary file.
ja: オプションが不正です。バイナリファイルの衝突は表示できません。

en: Invalid option; cannot display conflicts for properties.
ja: オプションが不正です。属性の衝突は表示できません。

en: Invalid option; original files not available.
ja: オプションが不正です。元々のファイルが利用できません。

en: Invalid option; there's no merged version to diff.
ja: オプションが不正です。差分をとる対象となる、マージされたバージョンがありません。

en: Invalid option; there's no merged version to edit.
ja: オプションが不正です。編集対象となる、マージされたバージョンはありません。

en: Invalid prop-mod flag in rev-file
ja: リビジョンファイルに不正な prop-mod フラグがあります

en: Invalid relocation
ja: 参照リポジトリの変更が不正です

en: Invalid report for top level of working copy
ja: 作業コピーのトップレベルについての報告が不正です

en: Invalid revision number '%ld'
ja: '%ld' というリビジョン番号は不正です

en: Invalid revision number (%ld)
ja: リビジョン番号が不正です (%ld)

en: Invalid revision number found parsing '%s'
ja: '%s' をパース中に不正なリビジョン番号が見つかりました

en: Invalid revision number supplied
ja: 与えられたリビジョン番号が不正です

en: Invalid revision specifier
ja: リビジョン識別子が不正です

en: Invalid schedule
ja: 準備内容が不正です

en: Invalid server response to dated-rev request
ja: dated-rev リクエストへのサーバのレスポンスが不正です

en: Invalid start revision %ld
ja: 開始リビジョン '%ld' が不正です

en: Invalid switch
ja: スイッチが不正です

en: Invalid target path
ja: 対象のパスが不正です

en: Invalid text-mod flag in rev-file
ja: リビジョンファイルに不正な text-mod フラグがあります

en: Invalid timeout value
ja: タイムアウトの値が不正です

en: Invalid value (%%%s) for node revision mergeinfo count
ja: ノードのリビジョンマージ情報数が不正な値 (%%%s) です

en: Invalid value for field '%s'
ja: フィールド '%s' の値が不正です

en: Invalid version line in entries file of '%s'
ja: '%s' の entries ファイルのバージョン行が不正です

en: Item already exists in filesystem
ja: 項目は既にファイルシステムに存在しています

en: Item is not readable
ja: 項目が読み込み可能でありません

en: Item is not writable
ja: 項目が書き込み可能でありません

en: Item is out of date
ja: 項目はリポジトリ側と比べて古くなっています

en: Item is partially readable
ja: 項目の一部だけが読み込み可能です

en: Iteration terminated before completion
ja: 繰り返しをすべて実行し終える前に途中で終了してしまいました

en: Kindless noderev in cache
ja: キャッシュ内に種別のない noderev があります

en: Last Changed Author: %s
ja: 最終変更者: %s

en: Last Changed Date
ja: 最終変更日時

en: Last Changed Rev: %ld
ja: 最終変更リビジョン: %ld

en: Left locally modified or unversioned files
ja: ローカルで修正されたファイルやバージョン管理下にないファイルを残しました

en: Line endings other than expected
ja: 改行文字が期待されるものと異なります

en: List all properties on files, dirs, or revisions.
    usage: 1. proplist [TARGET[@REV]...]
           2. proplist --revprop -r REV [TARGET]
    
      1. Lists versioned props. If specified, REV determines in which
         revision the target is first looked up.
      2. Lists unversioned remote props on repos revision.
         TARGET only determines which repository to access.
ja: ファイル・ディレクトリ・リビジョンの属性を一覧表示しま
    す。
    使用方法: 1. proplist [<対象>[@<REV>]...]
              2. proplist --revprop -r <REV> [<対象>]
    
      1. 作業コピー内にあるバージョン管理下の属性を一覧表示します。<REV> を指定す
         ると、リビジョン <REV> での <対象> をまず探します。
      2. リポジトリのリビジョン <REV> に関する、バージョン管理下にないリモートの
         属性を一覧表示します。
         <対象> には、アクセスするリポジトリを決める意味しかありません。

en: List directory entries in the repository.
    usage: list [TARGET[@REV]...]
    
      List each TARGET file and the contents of each TARGET directory as
      they exist in the repository.  If TARGET is a working copy path, the
      corresponding repository URL will be used. If specified, REV determines
      in which revision the target is first looked up.
    
      The default TARGET is '.', meaning the repository URL of the current
      working directory.
    
      With --verbose, the following fields will be shown for each item:
    
        Revision number of the last commit
        Author of the last commit
        If locked, the letter 'O'.  (Use 'svn info URL' to see details)
        Size (in bytes)
        Date and time of the last commit
ja: リポジトリ内のディレクトリのエントリを一覧表示します。
    使用方法: list [<対象>[@<REV>]...]
    
      各 <対象> ファイルおよび各 <対象> ディレクトリの内容を、ディレクトリにある
      とおり一覧表示します。<対象> が作業コピーのパスである場合は、対応するリポジ
      トリ URL が処理に用いられます。
    
      デフォルトの <対象> は '.'、つまり現在作業中のディレクトリのリポジトリ URL
      です。<REV> を指定すると、リビジョン <REV> での <対象> をまず探します。
    
      --verbose をつけると、各項目に次のようなフィールドが表示されます:
    
        最後のコミットのリビジョン番号
        最後のコミットの変更者
        ロックされている場合には、文字 'O'。(詳細を見るには 'svn info <URL>' を使
        用してください)
        (バイト単位での) サイズ
        最後のコミットの日時

en: Local URL '%s' contains only a hostname, no path
ja: ローカルの URL '%s' にホスト名しか含まれていません。パスが必要です

en: Local URL '%s' contains unsupported hostname
ja: ローカルの URL '%s' に含まれているホスト名はサポートされていません

en: Local URL '%s' does not contain 'file://' prefix
ja: ローカルの URL '%s' にプレフィックス 'file://' が含まれていません

en: Local, non-commit operations do not take a log message or revision properties
ja: ローカルの、コミットを伴わない操作にログメッセージやリビジョン属性はつけられません

en: Location entry not a list
ja: location エントリがリストではありません

en: Location segment entry not a list
ja: location segment エントリがリストではありません

en: Lock
ja: ロック

en: Lock Created
ja: ロック作成日時

en: Lock Expires
ja: ロック有効期限

en: Lock Owner: %s
ja: ロック所有者: %s

en: Lock Token: %s
ja: ロックトークン: %s

en: Lock comment contains a zero byte
ja: ロックについてのコメントにゼロバイト文字が入っています

en: Lock comment contains illegal characters
ja: ロックについてのコメントに不正な文字が含まれています

en: Lock comment file is a versioned file; use '--force-log' to override
ja: ロックについてのコメントのファイルがバージョン管理されているファイルです。無効にするには '--force-log' を用いてください

en: Lock element not a list
ja: lock 要素がリストではありません

en: Lock failed: newer version of '%s' exists
ja: ロックが失敗しました: '%s' の新しいバージョンが存在します

en: Lock has expired
ja: ロックは有効期限が切れました

en: Lock request failed: %d %s
ja: ロックのリクエストが失敗しました: %d %s

en: Lock response not a list
ja: lock レスポンスがリストではありません

en: Lock token is incorrect
ja: ロックトークンが不正です

en: Lock working copy paths or URLs in the repository, so that
    no other user can commit changes to them.
    usage: lock TARGET...
    
      Use --force to steal the lock from another user or working copy.
ja: 作業コピーのパスまたはリポジトリの URL をロックし、他のユーザがそれらへ
    の変更をコミットできないようにします。
    使用方法: lock <対象>...
    
      他のユーザや作業コピーからロックを奪うには --force を用いてください。

en: Log entry not a list
ja: log エントリがリストではありません

en: Log message contains a zero byte
ja: ログメッセージにゼロバイト文字が入っています

en: Log message file is a versioned file; use '--force-log' to override
ja: ログメッセージファイルがバージョン管理されているファイルです。無効にするには '--force-log' を用いてください

en: Log path entry not a string
ja: ログパスエントリが文字列ではありません

en: Log revprop entry not a string
ja: ログのリビジョン属性エントリが文字列ではありません

en: MD5 checksum is missing
ja: MD5 チェックサムがありません

en: MIME type '%s' contains invalid character '%c'
ja: MIME タイプ '%s' に不正な文字 '%c' が含まれています

en: MIME type '%s' does not contain '/'
ja: MIME タイプ '%s' には '/' が含まれていません

en: MIME type '%s' has empty media type
ja: MIME タイプ '%s' はメディア形式 (media type) が空です

en: Malformed URL for repository
ja: リポジトリの URL が不正です

en: Malformed UUID '%s'
ja: UUID '%s' が不正です

en: Malformed XML: %s at line %ld
ja: XML が不正です: %s (行 %ld)

en: Malformed copyfrom line in node-rev
ja: node-rev に不正な 'copyfrom' 行があります

en: Malformed copyroot line in node-rev
ja: node-rev に不正な 'copyroot' 行があります

en: Malformed dumpfile header
ja: 不正なダンプファイルヘッダです

en: Malformed dumpstream: Revision 0 must not contain node records
ja: ダンプストリームが不正です。リビジョン 0 にはノードのレコードが含まれていてはいけません

en: Malformed error list
ja: エラーリストが不正です

en: Malformed file
ja: ファイルが不正です

en: Malformed network data
ja: ネットワークデータが不正です

en: Malformed representation header
ja: 表現ヘッダが不正です

en: Malformed skeleton data
ja: スケルトンデータが不正です

en: Malformed stream data
ja: 異常なストリームデータです

en: Malformed svndiff data in representation
ja: 表現に不正 svndiff データがあります

en: Merge conflict during commit
ja: コミット中にマージの競合がありました

en: Merge from foreign repository is not compatible with mergeinfo modification
ja: マージ情報の修正とともに別のリポジトリからのマージをすることはできません

en: Merge source required
ja: マージ元が必要です

en: Merged via:
ja: マージ経路:

en: Mergeinfo element is not a list
ja: mergeinfo 要素がリストではありません

en: Mergeinfo for '%s' maps to an empty revision range
ja: '%s' のマージ情報が空のリビジョン範囲にマップされています

en: Mergeinfo parse error
ja: マージ情報のパースエラーです

en: Mismatch popping the WC unwind stack
ja: 作業コピーアンワインドスタックに対してポップする際に不一致があります

en: Mismatched FS module version for '%s': found %d.%d.%d%s, expected %d.%d.%d%s
ja: ファイルシステムモジュール '%s' のバージョンが一致しません: 実際 %d.%d.%d%s, 期待 %d.%d.%d%s

en: Mismatched RA version for '%s': found %d.%d.%d%s, expected %d.%d.%d%s
ja: '%s' 用 RA のバージョンが一致しません: 実際 %d.%d.%d%s, 期待 %d.%d.%d%s

en: Missing changed-path information for '%s' in revision %ld
ja: '%s' (リビジョン %ld) には変更パス情報がありません

en: Missing copyfrom-rev attr in add-directory element
ja: add-directory 要素に copyfrom-rev 属性がありません

en: Missing copyfrom-rev attr in add-file element
ja: add-file 要素に copyfrom-rev 属性がありません

en: Missing cpath in node-rev
ja: node-rev に cpath がありません

en: Missing default entry
ja: デフォルトのエントリがありません

en: Missing end of line in wcprops file for '%s'
ja: '%s' の wcprops ファイルに行末文字がありません

en: Missing entry terminator
ja: エントリ終端文字がありません

en: Missing id field in node-rev
ja: node-rev に ID 情報がありません

en: Missing kind field in node-rev
ja: node-rev に種別情報がありません

en: Missing merge source path '%s'; try with --skip-missing-merge-sources
ja: マージ元のパス '%s' がありません; --skip-missing-merge-sources をつけて実行してみてください

en: Missing name attr in %s element
ja: %s 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in absent-directory element
ja: absent-directory 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in absent-file element
ja: absent-file 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in add-directory element
ja: add-directory 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in add-file element
ja: add-file 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in delete-entry element
ja: delete-entry 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in open-directory element
ja: open-directory 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in open-file element
ja: open-file 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in remove-prop element
ja: remove-prop 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in revprop element
ja: revprop 要素に name 属性がありません

en: Missing name attr in set-prop element
ja: set-prop 要素に name 属性がありません

en: Missing node-id in node-rev
ja: node-rev の node-id がありません

en: Missing path argument
ja: パスが引数に指定されていません

en: Missing path attr in resource element
ja: resource 要素に path 属性がありません

en: Missing propname and repository path arguments
ja: 引数に属性名とリポジトリパスがありません

en: Missing propname argument
ja: 属性名が引数に指定されていません

en: Missing propname or repository path argument
ja: 引数に属性名かリポジトリパスがありません

en: Missing repository path argument
ja: リポジトリパスの引数が指定されていません

en: Missing required node revision ID
ja: 必要なノードリビジョン識別番号がありません

en: Missing required revision specification
ja: 必要なリビジョン指定がなされていません

en: Missing rev attr in open-directory element
ja: open-directory 要素に rev 属性がありません

en: Missing rev attr in open-file element
ja: open-file 要素に rev 属性がありません

en: Missing rev attr in target-revision element
ja: target-revision 要素に rev 属性がありません

en: Missing revision
ja: リビジョンが欠落しています

en: Missing revision attr in delete-entry element
ja: delete-entry 要素に rev 属性がありません

en: Missing revision attr in open-directory element
ja: open-directory 要素に rev 属性がありません

en: Missing revision attr in open-file element
ja: open-file 要素に rev 属性がありません

en: Missing revision attr in open-root element
ja: open-root 要素に rev 属性がありません

en: Missing revision attr in target-revision element
ja: target-revision 要素に rev 属性がありません

en: Modified
ja: 変更

en: Module for accessing a repository on local disk.
ja: ローカルディスク上のリポジトリにアクセスするモジュール。

en: Module for accessing a repository using the svn network protocol.
ja: svn ネットワークプロトコルを使ってリポジトリにアクセスするモジュール。

en: Module for accessing a repository using the svn network protocol.
      - with Cyrus SASL authentication
ja: svn ネットワークプロトコルを使ってリポジトリにアクセスするモジュール。
      - Cyrus SASL 認証を併用

en: Module for accessing a repository via WebDAV protocol using Neon.
ja: Neon を利用して WebDAV (DeltaV) プロトコルでリポジトリにアクセスするモジュール。

en: Module for accessing a repository via WebDAV protocol using serf.
ja: serf を利用して WebDAV (DeltaV) プロトコルでリポジトリにアクセスするモジュール。

en: Module for working with a Berkeley DB repository.
ja: Berkeley DB リポジトリを扱うためのモジュール。

en: Module for working with a plain file (FSFS) repository.
ja: プレインファイル (FSFS) リポジトリを扱うためのモジュール。

en: Move and/or rename something in working copy or repository.
    usage: move SRC... DST
    
    When moving multiple sources, they will be added as children of DST,
    which must be a directory.
    
      Note:  this subcommand is equivalent to a 'copy' and 'delete'.
      Note:  the --revision option has no use and is deprecated.
    
      SRC and DST can both be working copy (WC) paths or URLs:
        WC  -> WC:   move and schedule for addition (with history)
        URL -> URL:  complete server-side rename.
      All the SRCs must be of the same type.
ja: 作業コピー内やリポジトリ内の何かについて、移動や名前
    の変更を行います。
    使用方法: move <移動元>... <移動先>
    
    複数の <移動元> を移動する場合、それらは <移動先> の子ノードとして追加される
    ので、<移動先> はディレクトリでなければなりません。
    
      注意:  このサブコマンドは 'copy' してから 'delete' するのと同等です。
      注意:  --revision オプションは何の役にも立ちません。これは廃止予定です。
    
      <移動元> と <移動先> の両方とも、作業コピー (WC) のパスと URL のうち一方で
      す:
        WC  -> WC:   (履歴をもたせたまま) 移動して追加準備状態にします
        URL -> URL:  完全なサーバサイドの名前変更です
      <移動元> はすべて同じ種別でなければなりません。

en: Moves between the working copy and the repository are not supported
ja: 作業コピー・リポジトリ間の移動はサポートされていません

en: Moving a path from one changelist to another
ja: パスを他の変更リストに移動中です

en: Multiple revision arguments encountered; can't specify -c twice, or both -c and -r
ja: 複数のリビジョン引数が指定されています。-c を 2 つ指定したり -c と -r の両方を指定したりはできません

en: Multiple revision arguments encountered; try '-r N:M' instead of '-r N -r M'
ja: 複数のリビジョン引数が指定されています。'-r <N> -r <M>' の代わりに '-r <N>:<M>' を使ってみてください

en: Must specify host and port for memcache server '%s'
ja: memcache サーバ '%s' にホストとポートを指定してください

en: Must specify the revision as a number, a date or 'HEAD' when operating on a revision property
ja: リビジョン属性を編集する際には、番号・日時・'HEAD' のいずれかでリビジョンを指定しなければなりません

en: Mutually exclusive arguments specified
ja: 互いに排他的な引数が指定されています

en: Name does not refer to a filesystem directory
ja: 名前がファイルシステムのディレクトリを参照していません

en: Name does not refer to a filesystem file
ja: 名前がファイルシステムのファイルを参照していません

en: Name is not a single path component
ja: 名前は一階層のパス成分ではありません

en: Name: %s
ja: 名前: %s

en: Negative expiration date passed to svn_fs_lock
ja: svn_fs_lock に渡された有効期限の値が負です

en: Negative revision number found parsing '%s'
ja: '%s' をパース中に負のリビジョン番号が見つかりました

en: Neon was unable to parse URL '%s'
ja: Neon は URL '%s' をパースできません

en: Network connection closed unexpectedly
ja: ネットワーク接続が突然切られました

en: Network read/write error
ja: ネットワークの読み込み / 書き込みエラーです

en: Network socket initialization failed
ja: ネットワークソケットを初期化できませんでした

en: New entry name required when importing a file
ja: ファイルのインポートをするときは新しいエントリ名が必要です

en: No auth file path available
ja: 利用できる認証ファイルパスがありません

en: No authentication provider available
ja: 利用できる認証供給者がありません

en: No changes to property '%s' on '%s'
ja: 属性 '%s' は '%s' では変更されませんでした

en: No changes to property '%s' on revision %ld
ja: 属性 '%s' はリビジョン %ld では変更されませんでした

en: No commits in repository
ja: リポジトリにコミット内容がありません

en: No common parent found, unable to operate on disjoint arguments
ja: 共通の親が見つかりません。互いに無関係の引数に対する操作はできません

en: No copy with id '%s' in filesystem '%s'
ja: 識別番号 '%s' をもったコピーはファイルシステム '%s' にありません

en: No created path
ja: 作成されたパスがありません

en: No default entry in directory '%s'
ja: ディレクトリ '%s' にデフォルトのエントリはありません

en: No editor found.
ja: エディタが見つかりません。

en: No editor found; leaving all conflicts.
ja: エディタが見つかりません。すべての競合をそのままにします。

en: No external editor available
ja: 利用できる外部エディタがありません

en: No external merge tool available
ja: 利用できる外部マージツールがありません

en: No lock on path '%s' in filesystem '%s'
ja: パス '%s' (ファイルシステム '%s') にはロックがかけられていません

en: No lock token provided
ja: ロックトークンが指定されていません

en: No merge tool found.
ja: マージツールが見つかりません。

en: No merge tool found; leaving all conflicts.
ja: マージツールが見つかりません。すべての競合をそのままにします。

en: No part of path '%s' was found in repository HEAD
ja: パス '%s' のどの部分も、リポジトリの HEAD には見つかりませんでした

en: No paths to unlock provided
ja: ロックを解除するパスが指定されていません

en: No record in 'node-origins' table for node id '%s' in filesystem '%s'
ja: ノード ID '%s' (ファイルシステム '%s') の 'node-origins' テーブルにはレコードがありません

en: No such XML tag attribute
ja: そのような XML タグ属性は存在しません

en: No such representation '%s'
ja: '%s' という表現はありません

en: No such revision %ld
ja: リビジョン %ld はありません

en: No such revision %ld in filesystem '%s'
ja: リビジョン %ld はファイルシステム '%s' にはありません

en: No such transaction
ja: そのようなトランザクションはありません

en: No token given for path '%s' in filesystem '%s'
ja: パス '%s' (ファイルシステム '%s') にトークンは指定されていません

en: No transaction named '%s' in filesystem '%s'
ja: '%s' という名前のトランザクションはファイルシステム '%s' にありません

en: No user associated with filesystem
ja: どのユーザもファイルシステムと関係ありません

en: No username is currently associated with filesystem '%s'
ja: どのユーザ名も現在ファイルシステム '%s' と関係ありません

en: No valid copyfrom revision in filtered stream
ja: フィルタ通過後のストリーム中に適切なコピー元リビジョンがありません

en: No valid revision range 'end' in filtered stream
ja: フィルタ通過後のストリーム中に適切なリビジョン範囲 'end' がありません

en: No valid revision range 'start' in filtered stream
ja: フィルタ通過後のストリーム中に適切なリビジョン範囲 'start' がありません

en: No versioned parent directories
ja: バージョン管理された親ディレクトリがありません

en: No write-lock in '%s'
ja: '%s' には書き込み用のロックがかけられていません

en: Node Kind: directory
ja: ノード種別: ディレクトリ

en: Node Kind: file
ja: ノード種別: ファイル

en: Node Kind: none
ja: ノード種別: なし

en: Node Kind: unknown
ja: ノード種別: 不明

en: Node origin for '%s' exists in filesystem '%s' with a different value (%s) than what we were about to store (%s)
ja: '%s' の基点ノードはファイルシステム '%s' に存在していますが、値 (%s) が、保存しようとしていた値 (%s) と異なります

en: Node origin for '%s' exists with a different value (%s) than what we were about to store (%s)
ja: '%s' の基点ノードは存在していますが、値 (%s) が、保存しようとしていた値 (%s) と異なります

en: Node-revision #'%s' claims to have mergeinfo but doesn't
ja: ノードリビジョン #'%s' にはマージ情報があることになっていますが、ありません

en: Node-revision '%s' claims to have mergeinfo but doesn't
ja: ノードリビジョン '%s' にはマージ情報があることになっていますが、ありません

en: Node-revision '%s' claims to sit atop a tree containing mergeinfo but is not a directory
ja: ノードリビジョン '%s' の下にはマージ情報を持つツリーがあることになっていますが、このノードリビジョンはディレクトリではありません

en: Node-revision '%s@%ld' claims to have mergeinfo but doesn't
ja: ノードリビジョン '%s@%ld' にはマージ情報があることになっていますが、ありません

en: Non-ASCII character (code %d) detected, and unable to convert to/from UTF-8
ja: ASCII 以外の文字 (コード %d) が検出されました。この文字は UTF-8 へは、
    あるいは UTF-8 からは、変換できません

en: Non-numeric change argument (%s) given to -c
ja: -c の引数に変更として数値以外 (%s) が指定されています

en: Non-numeric limit argument given
ja: --limit の引数に数値以外が指定されています

en: Non-string as part of file contents
ja: ファイルの一部に文字列以外が含まれています

en: None of the environment variables SVN_EDITOR, VISUAL or EDITOR are set, and no 'editor-cmd' run-time configuration option was found
ja: 環境変数 SVN_EDITOR、VISUAL、EDITOR のどれも設定されていなく、実行時の設定オプション 'editor-cmd' も見つかりません

en: Not all required revisions are specified
ja: 必要なリビジョンがすべては指定されていません

en: Not authorized to open root of edit operation
ja: 編集用ルートパスを開く操作が認証されていません

en: Not enough arguments given
ja: 十分な引数が与えられていません

en: Not enough arguments provided
ja: 十分な引数が与えられていません

en: Null rep, but offset past zero already
ja: 表現が空ですが、オフセットは既にゼロを越えています

en: Number is larger than maximum
ja: 数値が最大値を超えています

en: Object is not a revision root
ja: オブジェクトがリビジョンルートではありません

en: Object is not a transaction root
ja: オブジェクトがトランザクションルートではありません

en: Obstructed update
ja: 更新が妨害されました

en: One or more conflicts were produced while merging r%ld:%ld into
    '%s' --
    resolve all conflicts and rerun the merge to apply the remaining
    unmerged revisions
ja: r%ld:%ld を '%s' にマージする際に 1 つ以上の競合が発生しました。
    マージされずに残っているリビジョンの変更を適用するために、
    すべての競合を解決してマージを再度実行してください

en: Only diffs between a path's text-base and its working files are supported at this time
ja: 今のところ、パスのテキストベースと作業ファイルの差分しかサポートされていません

en: Only one revision allowed
ja: リビジョンの指定は 1 つだけしかできません

en: Operation does not apply to binary file
ja: バイナリファイルには適用できない操作です

en: Operation does not apply to directory
ja: ディレクトリに対しては操作を適用できません

en: Operation does not support multiple sources
ja: 複数のコピー元 (または移動元) が操作でサポートされていません

en: Option --tunnel-user is only valid in tunnel mode.
ja: オプション --tunnel-user はトンネルモードでのみ有効です。

en: Output the content of specified files or
    URLs with revision and author information in-line.
    usage: blame TARGET[@REV]...
    
      If specified, REV determines in which revision the target is first
      looked up.
ja: 指定されたファイルや URL の内容を、リビジョンと変
    更者の情報を行内に含めて出力します。
    使用方法: blame <対象>[@<REV>]...
    
      <REV> を指定すると、リビジョン <REV> での <対象> をまず探します。

en: Output the content of specified files or URLs.
    usage: cat TARGET[@REV]...
    
      If specified, REV determines in which revision the target is first
      looked up.
ja: 指定されたファイルや URL の内容を出力します。
    使用方法: cat <対象>[@<REV>]...
    
      <REV> を指定すると、リビジョン <REV> での <対象> をまず探します。

en: Owner: %s
ja: 所有者: %s

en: PIN for token "%s" in slot "%s"
ja: トークン "%s" 用の PIN がスロット "%s" にあります

en: Passphrase for '%s':
ja: '%s' のパスフレーズ:

en: Password for '%s':
ja: '%s' のパスワード:

en: Path '%s' already exists
ja: パス '%s' は既に存在しています

en: Path '%s' does not exist
ja: パス '%s' は存在しません

en: Path '%s' does not exist in revision %ld
ja: パス '%s' がリビジョン %ld に存在しません

en: Path '%s' doesn't exist in HEAD revision
ja: パス '%s' は HEAD リビジョンに存在しません

en: Path '%s' doesn't exist in revision %ld
ja: パス '%s' はリビジョン %ld に存在しません

en: Path '%s' ends in '%s', which is unsupported for this operation
ja: パス '%s' は '%s' で終わっています。これはこの操作ではサポートされていません

en: Path '%s' has no committed revision
ja: パス '%s' にはコミットされたリビジョンがありません

en: Path '%s' is already locked by user '%s' in filesystem '%s'
ja: パス '%s' はユーザ '%s' によって既にロックされています (ファイルシステム '%s')

en: Path '%s' is not a URL
ja: パス '%s' は URL ではありません

en: Path '%s' is not a directory
ja: パス '%s' はディレクトリではありません

en: Path '%s' is not a file
ja: パス '%s' はファイルではありません

en: Path '%s' is not in the working copy
ja: パス '%s' は作業コピーにはありません

en: Path '%s' isn't locked.
ja: パス '%s' はロックされていません。

en: Path '%s' must be an immediate child of the directory '%s'
ja: パス '%s' はディレクトリ '%s' の直接の子ノードでなければなりません

en: Path '%s' not found in head revision
ja: パス '%s' が HEAD リビジョンに見つかりません

en: Path '%s' not found in revision %ld
ja: パス '%s' がリビジョン %ld に見つかりません

en: Path '%s' not present
ja: パス '%s' は存在しません

en: Path has no lock token
ja: パスにロックトークンがありません

en: Path is already locked
ja: パスは既にロックされています

en: Path is not a string
ja: パスが文字列でありません

en: Path is not a working copy directory
ja: パスは作業コピーのディレクトリではありません

en: Path is not a working copy file
ja: パスが作業コピーのファイルでありません

en: Path is not an immediate child of the specified directory
ja: パスが、指定されたディレクトリの直接の子ノードではありません

en: Path is not locked
ja: パスはロックされていません

en: Path syntax not supported in this context
ja: この操作ではパスの構文はサポートされていません

en: Path: %s
ja: パス: %s

en: Pathname not terminated by ':'
ja: パス名の末端に ':' がついていません

en: Please type 'yes' or 'no':
ja: 'yes' または 'no' を入力してください:

en: Premature end of content data in dumpstream
ja: ダンプストリーム中のデータが途中で途切れています

en: Problem on first log entry in a working copy
ja: 作業コピー中の最初のログエントリに問題があります

en: Problem running log
ja: ログの実行中に問題が起きました

en: Process '%s' failed (exitwhy %d)
ja: プロセス '%s' は失敗しました (終了理由 %d)

en: Process '%s' returned error exitcode %d
ja: プロセス '%s' はエラー終了コード %d を返しました

en: Prop diffs element not a list
ja: prop diffs 要素がリストではありません

en: Properties on '%s':
ja: '%s' の属性:

en: Property '%s' is an entry property
ja: 属性 '%s' はエントリ属性です

en: Property '%s' is not a regular property
ja: 属性 '%s' はまともな属性ではありません

en: Property '%s' not found on path '%s' in revision %ld
ja: 属性 '%s' がパス '%s' に見つかりません (リビジョン: %ld)

en: Property '%s' not found on path '%s' in transaction %s
ja: 属性 '%s' がパス '%s' に見つかりません (トランザクション: %s)

en: Property '%s' not found on revision %ld
ja: 属性 '%s' がリビジョン %ld に見つかりません

en: Property not found
ja: 属性が見つかりません

en: Proplist element not a list
ja: proplist 要素がリストではありません

en: Protocol error: the MERGE response for the '%s' resource did not return all of the properties that we asked for (and need to complete the commit)
ja: プロトコルエラーです: リソース '%s' についての MERGE レスポンスでは、要求した (そしてコミットを終えるのに必要な) 属性すべてが返されませんでした

en: Protocol error: we told the server not to auto-merge any resources, but it said that '%s' was merged
ja: プロトコルエラーです: どんなリソースに対しても自動的なマージはしないようにサーバに命令しましたが、サーバによると '%s' はマージされました

en: Put files and directories under version control, scheduling
    them for addition to repository.  They will be added in next commit.
    usage: add PATH...
ja: ファイルやディレクトリをバージョン管理下におき、それらをリポジトリに追加
    予定の状態とします。次回のコミットでそれらは追加されます。
    使用方法: add <パス>...

en: Python exception has been set with the error
ja: エラーに対して Python の例外が設定されました

en: Querying mergeinfo requires version %d of the FSFS filesystem schema; filesystem '%s' uses only version %d
ja: マージ情報のクエリには FSFS ファイルシステムスキーマのバージョン %d が必要となります。ファイルシステム '%s' で使用されているのはバージョン %d です

en: RA layer didn't receive requested OPTIONS info
ja: RA 層は、リクエストした OPTIONS 情報を受け取ることができませんでした

en: RA layer failed to create HTTP request
ja: RA 層は HTTP リクエストの作成できませんでした

en: RA layer failed to fetch properties
ja: RA 層は属性を取得できませんでした

en: RA layer failed to init socket layer
ja: RA 層はソケット層を開始できませんでした

en: RA layer file already exists
ja: RA 層のファイルは既にあります

en: RA layer request failed
ja: RA 層のリクエストが失敗しました

en: REPORT response handling failed to complete the editor drive
ja: REPORT レスポンスの処理はエディタの実行を終えるのに失敗しました

en: REVISION   PATH
    --------   ----
ja: リビジョン パス
    --------   ----

en: REVISION   PATH <ID>
    --------   ---------
ja: リビジョン パス <ID>
    --------   ---------

en: Ran out of unique names
ja: 固有の名称を使い果たしました

en: Range list parsing ended before hitting newline
ja: 改行文字に達する前にリビジョン範囲リストのパースが終了しました

en: Read access denied for root of edit
ja: 編集用ルートパスへの読み込みアクセスが拒否されました

en: Read error in pipe
ja: パイプの読み込みエラーです

en: Reading '%s'
ja: '%s' を読んでいます

en: Reading from stdin is disallowed
ja: 標準入力からの読み込みが許可されていません

en: Reading one svndiff window read beyond the end of the representation
ja: 表現の終点を越えて 1 つの svndiff window を読んでいます

en: Recovery encountered a deltified directory representation
ja: 復旧時に差分化されたディレクトリ表現が見つかりました

en: Recovery encountered a non-directory node
ja: 復旧時にディレクトリでないノードが見つかりました

en: Reference to non-existent node '%s' in filesystem '%s'
ja: 存在しないノード '%s' への参照がファイルシステム '%s' にあります

en: Relative source revision %ld is not available in current repository
ja: 現在のリポジトリでは、相対ソースリビジョン %ld は利用できません

en: Remove 'conflicted' state on working copy files or directories.
    usage: resolved PATH...
    
      Note:  this subcommand does not semantically resolve conflicts or
      remove conflict markers; it merely removes the conflict-related
      artifact files and allows PATH to be committed again.  It has been
      deprecated in favor of running 'svn resolve --accept working'.
ja: 作業コピー内やディレクトリ内の「競合」状態を取り除きます。
    使用方法: resolved <パス>...
    
      注意:  このサブコマンドは、意味的に競合を解消したり競合マーカーを取り除いた
      りするわけではありません。単に、競合に際して機械的に作り出されたファイルを
      削除し、<パス> を再びコミットできるようにするだけです。現在ではこのコマンド
      は非推奨となり、代わりに 'svn resolve --accept working' を実行することが推
      奨されています。

en: Remove a property from files, dirs, or revisions.
    usage: 1. propdel PROPNAME [PATH...]
           2. propdel PROPNAME --revprop -r REV [TARGET]
    
      1. Removes versioned props in working copy.
      2. Removes unversioned remote prop on repos revision.
         TARGET only determines which repository to access.
ja: ファイル・ディレクトリ・リビジョンから属性を削除します。
    使用方法: 1. propdel <属性名> [<パス>...]
              2. propdel <属性名> --revprop -r <リビジョン> [<対象>]
    
      1. 作業コピー内にあるバージョン管理下の属性を削除します。
      2. リポジトリのリビジョンに関する、バージョン管理下にないリモートの属性を削
        除します。

en: Remove revisions emptied by filtering.
ja: フィルタをかけたために空になったリビジョンを取り
                                 除きます。

en: Removed lock on '%s'.
ja: '%s' のロックを解除しました。

en: Renumber revisions left after filtering.
ja: フィルタをかけた後に残ったリビジョンに番号をふり
                                 なおします。

en: Rep '%s' both mutable and non-fulltext
ja: 表現 '%s' は変更不可能でもなくフルテキストでもありません

en: Rep '%s' is not mutable
ja: 表現 '%s' は変更できません

en: Rep contents are too large: got %s, limit is %s
ja: 表現の内容が大きすぎます: 現状 %s, 限度 %s

en: Replacing      %s
ja: 置換しています              %s

en: Repository Root: %s
ja: リポジトリのルート: %s

en: Repository URL required when importing
ja: インポート時に必要となるリポジトリ URL

en: Repository UUID '%s' doesn't match expected UUID '%s'
ja: リポジトリの UUID '%s' が、期待される UUID '%s' と一致しません

en: Repository UUID does not match expected UUID
ja: リポジトリの UUID が期待される UUID と一致しません

en: Repository UUID: %s
ja: リポジトリ UUID: %s

en: Repository access is needed for this operation
ja: この操作ではリポジトリへのアクセスが必要です。

en: Repository access method not implemented
ja: リポジトリアクセス方法が実装されていません

en: Repository argument required
ja: リポジトリの引数が必要です

en: Repository argument required
ja: リポジトリの引数が必要です

en: Repository creation failed
ja: リポジトリの作成に失敗しました

en: Repository has been moved
ja: リポジトリは移動しました

en: Repository has no UUID
ja: リポジトリに UUID がありません

en: Repository has not been enabled to accept revision propchanges;
    ask the administrator to create a pre-revprop-change hook
ja: リポジトリが、リビジョン属性を変更できるようにはなっていません。
    管理者に pre-revprop-change フックを作成するよう頼んでください

en: Repository lock acquired.
    Please wait; recovering the repository may take some time...
ja: リポジトリのロックを取得しました。
    お待ちください。リポジトリの復旧にはいくらか時間がかかります...

en: Repository lock acquired.
    Please wait; upgrading the repository may take some time...
ja: リポジトリのロックを取得しました。
    お待ちください。リポジトリのアップグレードにはいくらか時間がかかります...

en: Repository moved permanently to '%s'; please relocate
ja: リポジトリは恒久的に '%s' へ移動しました。relocate (参照 URL の変更) を実行してください

en: Repository moved temporarily to '%s'; please relocate
ja: リポジトリは一時的に '%s' へ移動しました。relocate (参照 URL の変更) を実行してください

en: Repository upgrade is not supported
ja: リポジトリのアップグレードはサポートされていません

en: Representation is being written
ja: 表現は書き込み中です

en: Representation is not of type 'delta'
ja: 表現が 'delta' 形式ではありません

en: Request depth 'exclude' not supported
ja: 要求された深さ 'exclude' はサポートされていません

en: Reserved directory name in command line arguments
ja: コマンドライン引数に予約されたディレクトリ名が含まれています

en: Resolved conflicted state of '%s'
ja: '%s' の競合状態を解消しました

en: Restore pristine working copy file (undo most local edits).
    usage: revert PATH...
    
      Note:  this subcommand does not require network access, and resolves
      any conflicted states.  However, it does not restore removed directories.
ja: 作業コピーのファイルを元に戻します (ローカルでの編集の大半を取り消し
    ます)。
    使用方法: revert <パス>...
    
      注意:  このサブコマンドは、ネットワークへのアクセスを必要とすることなくあら
      ゆる競合状態を解消します。しかし削除されたディレクトリの復旧はしません。

en: Restored '%s'
ja: '%s' を元に戻しました

en: Retrieval of mergeinfo unsupported by '%s'
ja: '%s' ではマージ情報の取得はサポートされていません

en: Reverted '%s'
ja: '%s' を元に戻しました

en: Revision %ld committed as %ld.
ja: リビジョン %ld を %ld としてコミットしました。

en: Revision %ld doesn't match existing revision %ld in '%s'
ja: リビジョン %ld が、対象において現存するリビジョン %ld と一致しません (対象: '%s')

en: Revision %ld has a non-file where its revprops file should be
ja: リビジョン %ld において、revprops ファイルがあるべき場所にファイル以外のものがあります

en: Revision %ld has a revs file but no revprops file
ja: リビジョン %ld には revs ファイルはありますが revprops ファイルがありません

en: Revision %ld skipped.
ja: リビジョン %ld を飛ばしました。

en: Revision being currently copied (%ld), last merged revision (%ld), and destination HEAD (%ld) are inconsistent; have you committed to the destination without using svnsync?
ja: 現在コピー中のリビジョン (%ld)、最後にマージされたリビジョン (%ld)、同期先の HEAD (%ld) が食い違っています。svnsync を用いずに同期先リポジトリにコミットしたのではありませんか?

en: Revision entry not a list
ja: revision エントリがリストではありません

en: Revision file lacks trailing newline
ja: リビジョンファイルの末尾に改行がありません

en: Revision property '%s' not allowed in this context
ja: この操作ではリビジョン属性 '%s' を使ってはなりません

en: Revision property pair is empty
ja: リビジョン属性のペアが空です

en: Revision range is not allowed
ja: リビジョン範囲は適用できません

en: Revision: %ld
ja: リビジョン: %ld

en: Revisions must not be greater than the youngest revision (%ld)
ja: リビジョンは、最新のリビジョン (%ld) よりも大きくてはいけません

en: Revisions renumbered as follows:
ja: 以下のようにリビジョン番号がふりなおされました:

en: Revprop change
ja: リビジョン変更

en: Root object must be a transaction root
ja: ルートオブジェクトはトランザクションルートでなければなりません

en: SQLite error
ja: SQLite のエラーです

en: SSL is not supported
ja: SSL はサポートされていません

en: Safe data '%s' was followed by non-ASCII byte %d: unable to convert to/from UTF-8
ja: 安全なデータ '%s' の後に ASCII 以外のバイト %d があります。UTF-8 へは、あるいは UTF-8 からは、変換できません

en: Schedule: add
ja: 準備中の処理: 追加

en: Schedule: delete
ja: 準備中の処理: 削除

en: Schedule: normal
ja: 準備中の処理: 特になし

en: Schedule: replace
ja: 準備中の処理: 置換

en: Scope not allowed in memcache server '%s'
ja: memcache サーバ '%s' ではスコープが許可されていません

en: Second revision required
ja: 2 つ目のリビジョンが必要です

en: Select: (p) postpone
ja: 選択: 延期 (p)

en: Select: (p) postpone, (mf) mine-full, (tf) theirs-full, (h) help:
ja: 選択: 延期 (p), 完全自分 (mf), 完全他人 (tf), ヘルプ (h) :

en: Send changes from your working copy to the repository.
    usage: commit [PATH...]
    
      A log message must be provided, but it can be empty.  If it is not
      given by a --message or --file option, an editor will be started.
      If any targets are (or contain) locked items, those will be
      unlocked after a successful commit.
ja: 作業コピーからリポジトリに変更点を送信します。
    使用方法: commit [<パス>...]
    
      ログメッセージが必須ですが、その中身は空でもかまいません。--message か
      --file オプションによってログメッセージを与えない場合、エディタが起動します。
      対象の中にロックされた項目がある場合、コミット成功後にそれらのロックが解除
      されます。

en: Sending        %s
ja: 送信しています              %s

en: Server SSL certificate untrusted
ja: サーバの SSL 証明書が信頼できません

en: Server can only replay from the root of a repository
ja: サーバが再生 (replay) できるのはリポジトリルートからだけです

en: Server did not send repository root
ja: サーバがリポジトリのルートを送信しませんでした

en: Server does not support custom revprops via log
ja: log 経由でのカスタムリビジョン属性の取得がサーバでサポートされていません

en: Server does not support date-based operations
ja: 日時を使った操作をサーバがサポートしていません

en: Server does not support edit pipelining
ja: 編集のパイプライン化がサーバでサポートされていません

en: Server does not support locking features
ja: ロック機能をサーバがサポートしていません

en: Server does not support retrieving information about the repository root
ja: リポジトリルートに関する情報の取得をサーバがサポートしていません

en: Server doesn't support setting arbitrary revision properties during commit
ja: コミット時に任意のリビジョン属性を設定するのをサーバがサポートしていません

en: Server doesn't support the get-lock command
ja: ロック取得 (get-lock) コマンドをサーバがサポートしていません

en: Server doesn't support the lock command
ja: ロック (lock) コマンドをサーバがサポートしていません

en: Server doesn't support the replay command
ja: 再生 (replay) コマンドをサーバがサポートしていません

en: Server doesn't support the replay-range command
ja: 範囲再生 (replay-range) コマンドをサーバがサポートしていません

en: Server doesn't support the unlock command
ja: ロック解除 (unlock) コマンドをサーバがサポートしていません

en: Server only supports versions up to %d
ja: サーバでサポートされているのはバージョン %d までのみです

en: Server requires minimum version %d
ja: バージョン %d 以上をサーバが必要としています

en: Server response missing the expected deadprop-count property
ja: 期待される deadprop-count 属性がサーバからのレスポンスにありません

en: Server sent unexpected return value (%d %s) in response to %s request for '%s'
ja: サーバが、リクエストへのレスポンスとして予想外の戻り値 (%d %s) を送信してきました (リクエスト: %s, URL: '%s')

en: Session is rooted at '%s' but the repos root is '%s'
ja: セッションのルートは '%s' ですが、リポジトリのルートは '%s' です

en: Set new value for property '%s' on '%s'
ja: 属性 '%s' の新しい値を '%s' に設定しました

en: Set new value for property '%s' on revision %ld
ja: 属性 '%s' の新しい値をリビジョン %ld に設定しました

en: Setting property '%s' on non-local target '%s' is not supported
ja: 属性 '%s' をローカルにない対象 '%s' に設定することはサポートされていません

en: Setting property on non-local target '%s' needs a base revision
ja: ローカルにない対象 '%s' への属性の設定にはベースとなるリビジョンの設定が必要です

en: Setting property recursively on non-local target '%s' is not supported
ja: ローカルにない対象 '%s' への再帰的な属性の設定はサポートされていません

en: Size of uncompressed data does not match stored original length
ja: 非圧縮データのサイズが、保存されているオリジナルの長さと一致しません

en: Skip missing merge sources.
ja: 行方不明のマージ元は飛ばします。

en: Skipped '%s'
ja: '%s' を飛ばしました

en: Skipped missing target: '%s'
ja: 行方不明の対象ファイルは飛ばしました: %s

en: Skipping binary file: '%s'
ja: blame はバイナリファイルを扱えないので省略します: '%s'

en: Something is wrong with the log message's contents
ja: ログメッセージの内容に不正な箇所があります

en: Source '%s' is not a directory
ja: コピー元 (もしくは移動元) '%s' はディレクトリではありません

en: Source URL '%s' is from foreign repository; leaving it as a disjoint WC
ja: コピー元 (もしくは移動元) の URL '%s' は別のリポジトリに由来しています。一緒に扱えない作業コピーのままにしておきます

en: Source url '%s' is from different repository
ja: コピー元 (もしくは移動元) の URL '%s' は異なるリポジトリに由来するものです

en: Special code for wrapping server errors to report to client
ja: クライアントに報告するサーバのエラーを包み込むための特殊なコードです

en: Standard properties can't be set explicitly as revision properties
ja: 標準の属性については、リビジョン属性の明示的な設定はできません

en: Start revision %ld is greater than end revision %ld
ja: 開始リビジョン %ld が終了リビジョン %ld よりも大きくなっています

en: Start revision must precede end revision
ja: 開始リビジョンは終了リビジョンよりも前でなくてはなりません

en: Status against revision: %6ld
ja: 状態の背景となるリビジョン: %6ld

en: Storage of non-regular property '%s' is disallowed through the repository interface, and could indicate a bug in your client
ja: まともでない属性 '%s' を格納するのをリポジトリインタフェースが拒否しました。おそらくこれは、使用しているクライアントにバグがあることを意味しています。

en: Store password unencrypted (yes/no)?
ja: 暗号化されていないパスワードを保存しますか (yes/no)?

en: String does not represent a node or node-rev-id
ja: 文字列がノードやノードリビジョン識別番号を表していません

en: String length larger than maximum
ja: 文字列の長さが最大値を超えています

en: Subcommand '%s' doesn't accept option '%s'
    Type 'svn help %s' for usage.
ja: サブコマンド '%s' にはオプション '%s' をつけられません。
    使用方法を知りたいときは 'svn help %s' と打ってください。

en: Subcommand '%s' doesn't accept option '%s'
    Type 'svnadmin help %s' for usage.
ja: サブコマンド '%s' にはオプション '%s' をつけられません。
    使用方法を知りたいときは 'svnadmin help %s' と打ってください。

en: Subcommand '%s' doesn't accept option '%s'
    Type 'svndumpfilter help %s' for usage.
ja: サブコマンド '%s' にはオプション '%s' をつけられません。
    使用方法を知りたいときは 'svndumpfilter help %s' と打ってください。

en: Subcommand '%s' doesn't accept option '%s'
    Type 'svnlook help %s' for usage.
ja: サブコマンド '%s' にはオプション '%s' をつけられません。
    使用方法を知りたいときは 'svnlook help %s' と打ってください。

en: Subcommand '%s' doesn't accept option '%s'
    Type 'svnsync help %s' for usage.
ja: サブコマンド '%s' にはオプション '%s' をつけられません。
    使用方法を知りたいときは 'svnsync help %s' と打ってください。

en: Subcommand argument required
ja: サブコマンドに引数が必要です

en: Successful edit status returned too soon
ja: 編集成功ステータスが返ってくるのが早すぎます

en: Successor id '%s' (for '%s') already exists in filesystem '%s'
ja: 継承 ID '%s' (旧 ID: '%s') は既にファイルシステム '%s' に存在しています

en: Sum of subblock sizes larger than total block content length
ja: サブブロックサイズの和がブロック内容のサイズの合計より大きいです

en: Summarizing diff can only compare repository to repository
ja: 差分の要約はリポジトリとリポジトリとの比較にしか使えません

en: Svndiff compressed data is invalid
ja: svndiff 圧縮データが不正です

en: Svndiff contains corrupt window header
ja: svndiff に壊れた window ヘッダが含まれています

en: Svndiff data contains backward-sliding source view
ja: svndiff データに、逆方向にスライドするソースビューが含まれています

en: Svndiff data contains corrupt window
ja: svndiff データに壊れた window が含まれています

en: Svndiff data contains invalid instruction
ja: svndiff データに不正な命令が含まれています

en: Svndiff data ends unexpectedly
ja: svndiff データが突然途切れました

en: Svndiff data has invalid header
ja: svndiff データに不正なヘッダがあります

en: Svndiff has backwards-sliding source views
ja: svndiff に、逆方向にスライドするソースビューが含まれています

en: Svndiff has invalid header
ja: svndiff に不正なヘッダがあります

en: Svndiff source length inconsistency
ja: svndiff のソースの長さが一致していません

en: Symbolic links are not supported on this platform
ja: シンボリックリンクはこのプラットフォームではサポートされていません

en: Syntax error in native-eol argument '%s'
ja: native-eol の引数 '%s' 中で構文エラーが生じました

en: Syntax error in revision argument '%s'
ja: リビジョン引数 '%s' で構文エラーが生じました

en: Syntax error parsing revision '%s'
ja: リビジョン '%s' をパースする際に構文エラーが生じました

en: Test failed
ja: テストが失敗しました

en: Test skipped
ja: テストを飛ばしました

en: Text Last Updated
ja: テキストの最終更新

en: Text delta chunk not a string
ja: テキスト差分の塊が文字列ではありません

en: The %s request returned invalid XML in the response: %s (%s)
ja: %s リクエストに対するレスポンスとして不正な XML が返されました: %s (%s)

en: The '%s' feature requires version %d of the filesystem schema; filesystem '%s' uses only version %d
ja: '%s' 機能にはファイルシステムスキーマのバージョン %d が必要となります。ファイルシステム '%s' で使用されているのはバージョン %d です

en: The CHECKOUT response did not contain a 'Location:' header
ja: CHECKOUT レスポンスに 'Location:' ヘッダが含まれていません

en: The EDITOR, SVN_EDITOR or VISUAL environment variable or 'editor-cmd' run-time configuration option is empty or consists solely of whitespace. Expected a shell command.
ja: 環境変数 SVN_EDITOR、VISUAL、EDITOR や実行時の設定オプション 'editor-cmd' の値が空か、または空白文字だけから成っています。値として期待されているのはシェルコマンドです。

en: The MERGE property response had an error status
ja: MERGE 属性レスポンスがエラーステータスを含んでいます

en: The OPTIONS response did not include the requested activity-collection-set value
ja: OPTIONS レスポンスに、リクエストした activity-collection-set の値が含まれていません

en: The OPTIONS response did not include the requested activity-collection-set; this often means that the URL is not WebDAV-enabled
ja: OPTIONS レスポンスに、リクエストした activity-collection-set が含まれていません。これは大抵、その URL で WebDAV が使用可能でないという意味です

en: The OPTIONS response did not include the requested baseline-collection value
ja: OPTIONS レスポンスに、リクエストした baseline-collection の値が含まれていません

en: The OPTIONS response did not include the requested checked-in value
ja: OPTIONS レスポンスに、リクエストした checked-in の値が含まれていません

en: The OPTIONS response did not include the requested resourcetype value
ja: OPTIONS レスポンスに、リクエストした resourcetype の値が含まれていません

en: The OPTIONS response did not include the requested version-controlled-configuration value
ja: OPTIONS レスポンスに、リクエストした version-controlled-configuration の値が含まれていません

en: The OPTIONS response did not include the requested version-name value
ja: OPTIONS レスポンスに、リクエストした version-name の値が含まれていません

en: The PROPFIND response did not include the requested resourcetype value
ja: PROPFIND レスポンスに、リクエストした resourcetype の値が含まれていません

en: The SVN_MERGE environment variable is empty or consists solely of whitespace. Expected a shell command.
ja: 環境変数 SVN_MERGE が空か、または空白文字だけから成っています。値として期待されているのはシェルコマンドです。

en: The URL '%s' has a different repository root than its parent
ja: URL '%s' のリポジトリルートが親と異なっています

en: The UUID property was not found on the resource or any of its parents
ja: UUID 属性を、リソースやその親に見つけられませんでした

en: The VCC property was not found on the resource
ja: リソースには VCC 属性が見つかりませんでした

en: The environment variable SVN_MERGE and the merge-tool-cmd run-time configuration option were not set.
ja: 環境変数 SVN_MERGE も、実行時の設定オプション merge-tool-cmd も設定されていません。

en: The file '%s' changed unexpectedly during diff
ja: diff の最中にファイル '%s' が突然変更されました

en: The file-revs report didn't contain any revisions
ja: file-revs レポートにリビジョンが含まれていません

en: The following repository access (RA) modules are available:
ja: 以下のリポジトリアクセス (RA) モジュールが利用できます:

en: The following repository back-end (FS) modules are available:
ja: 以下のリポジトリバックエンド (FS) モジュールが利用できます:

en: The generated transaction name is too long
ja: 生成されたトランザクション名は長すぎます

en: The get-file-revs command didn't return any revisions
ja: コマンド get-file-revs がリビジョンを返しませんでした

en: The latest repos revision is %ld.
ja: リポジトリの最新のリビジョンは %ld です。

en: The location for '%s' for revision %ld does not exist in the repository or refers to an unrelated object
ja: '%s' (リビジョン %ld) の位置は、リポジトリに存在しないか無関係のオブジェクトを参照しています

en: The lock comment is a pathname (was -F intended?); use '--force-log' to override
ja: ロックについてのコメントがパス名です (-F のつもりでしたか?)。無効にするには '--force-log' を用いてください

en: The log message file is under version control
ja: ログメッセージファイルはバージョン管理下にあります

en: The log message is a pathname
ja: ログメッセージはパス名です

en: The log message is a pathname (was -F intended?); use '--force-log' to override
ja: ログメッセージがパス名です (-F のつもりでしたか?)。無効にするには '--force-log' を用いてください

en: The operation was interrupted
ja: 操作が中断されました

en: The path was not part of a repository
ja: パスはリポジトリの一部ではありませんでした

en: The relative-path property was not found on the resource
ja: relative-path 属性はリソースには見つかりませんでした

en: The repository at '%s' has uuid '%s', but the WC has '%s'
ja: リポジトリ '%s' の UUID は '%s' ですが、作業コピーのものは '%s' です

en: The repository is locked, perhaps for db recovery
ja: リポジトリはロックされています。おそらく DB の復旧中です

en: The request response contained at least one error
ja: リクエストのレスポンスに 1 つ以上のエラーが含まれていました

en: The response contains a non-conforming HTTP status line
ja: 仕様に準拠していない HTTP ステータス行がレスポンスに含まれています

en: The root directory cannot be deleted
ja: ルートディレクトリは削除できません

en: The service failed to start
ja: サービスを開始できませんでした

en: The service failed to start; an internal error occurred while starting the service
ja: サービスを開始できませんでした。サービス開始時に内部エラーが発生しました

en: The specified diff option is not supported
ja: 指定された差分表示 (diff) オプションはサポートされていません

en: The specified transaction is not mutable
ja: 指定されたトランザクションは変更できません

en: There is already a versioned item '%s'
ja: 既にバージョン管理下にある項目 '%s' があります

en: There is no change 0
ja: 変更 0 はありません

en: They want to change the property value to '%s', you want to delete the property.
ja: 他の人はこの属性の値を '%s' に変更しようとしていますが、あなたは属性を削除しようとしています。

en: They want to delete the property, you want to change the value to '%s'.
ja: 他の人はこの属性を削除しようとしていますが、あなたは属性の値を '%s' に変更しようとしています。

en: This is an empty revision for padding.
ja: 単に番号が飛ばないようにするための空のリビジョンです。

en: To turn off the %s property, use 'svn propdel';
    setting the property to '%s' will not turn it off.
ja: 属性 %s を無効にするには、'svn propdel' を使用してください。
    属性の値を '%s' に設定しても無効にはなりません。

en: Token '%s' does not point to any existing lock in filesystem '%s'
ja: トークン '%s' はファイルシステム '%s' 内に存在するどのロックも指し示していません

en: Too many arguments given
ja: 与える引数が多すぎます

en: Too many arguments to import command
ja: import コマンドへの引数が多すぎます

en: Too many nested items
ja: 入れ子になっている項目が多すぎます

en: Transaction '%s' is not based on a revision; how odd
ja: トランザクション '%s' はリビジョンに基づいていません。おかしいですね

en: Transaction '%s' out-of-date with respect to revision '%s'
ja: トランザクション '%s' はリビジョン '%s' に対して古くなっています

en: Transaction '%s' removed.
ja: トランザクション '%s' が削除されました。

en: Transaction aborted, but cleanup failed
ja: トランザクションが中断されましたが、掃除が失敗しました

en: Transaction cleanup failed
ja: トランザクションの掃除が失敗しました

en: Transaction is dead
ja: トランザクションが死んでいます

en: Transaction is dead: '%s'
ja: トランザクションが死んでいます: '%s'

en: Transaction is not dead
ja: トランザクションは死んでいません

en: Transaction is not dead: '%s'
ja: トランザクションは死んでいません: '%s'

en: Transaction is out of date
ja: トランザクションはリポジトリ側と比べて古くなっています

en: Transaction out of date
ja: トランザクションはリポジトリ側と比べて古くなっています

en: Transmitting file data
ja: ファイルのデータを送信しています

en: Traversal of '%s' found no ambient depth
ja: '%s' を横断して探索しましたが、環境の深さは見つかりませんでした

en: Tried a versioning operation on an unversioned resource
ja: バージョン管理下にないリソースにバージョン管理操作を実行しようとしました

en: Tried to change an immutable representation
ja: 変更不可な表現を変更しようとしました

en: Try 'svn add' or 'svn add --non-recursive' instead?
ja: 代わりに 'svn add' または 'svn add --non-recursive' を試してみてください

en: Try 'svn help' for more info
ja: より詳しく知りたいときは 'svn help' を試してみてください

en: Try 'svn mkdir --parents' instead?
ja: 代わりに 'svn mkdir --parents' を試してみてください

en: Try 'svn revert --depth infinity' instead?
ja: 代わりに 'svn revert --depth infinity' を試してみてください

en: Try 'svnadmin help' for more info
ja: より詳しく知りたいときは 'svnadmin help' を試してみてください

en: Try 'svndumpfilter help' for more info
ja: より詳しく知りたいときは 'svndumpfilter help' を試してみてください

en: Try 'svnlook help' for more info
ja: より詳しく知りたいときは 'svnlook help' を試してみてください

en: Try 'svnsync help' for more info
ja: より詳しく知りたいときは 'svnsync help' を試してみてください

en: Trying to add new property '%s' with value '%s',
    but property already exists with value '%s'.
ja: 新しい属性 '%s' に値 '%s' を設定して追加しようとしています。
    しかしその属性は値を '%s' と設定されて既に存在しています。

en: Trying to change property '%s' from '%s' to '%s',
    but it has been locally deleted.
ja: 属性 '%s' の値を '%s' から '%s' に変更しようとしています。
    しかしその属性はローカルで既に削除されています。

en: Trying to change property '%s' from '%s' to '%s',
    but property already exists with value '%s'.
ja: 属性 '%s' の値を '%s' から '%s' に変更しようとしています。
    しかしその属性は値を '%s' と設定されて既に存在しています。

en: Trying to change property '%s' from '%s' to '%s',
    but property has been locally added with value '%s'.
ja: 属性 '%s' の値を '%s' から '%s' に変更しようとしています。
    しかしその属性は値を '%s' と設定されてローカルで追加されています。

en: Trying to change property '%s' from '%s' to '%s',
    but the property does not exist.
ja: 属性 '%s' の値を '%s' から '%s' に変更しようとしています。
    しかしその属性は存在しません。

en: Trying to create property '%s' with value '%s',
    but it has been locally deleted.
ja: 新しい属性 '%s' に値 '%s' を与えて追加しようとしています。
    しかしその属性はローカルで既に削除されています。

en: Trying to use an unsupported feature
ja: サポートされていない機能を使おうとしています

en: Tunnel scheme %s requires environment variable %s to be defined
ja: トンネルスキーム %s を使うには環境変数 %s が定義されている必要があります

en: Two top-level reports with no target
ja: 対象がないのにトップレベルの報告が 2 つあります

en: Two versioned resources are unrelated
ja: バージョン管理下にある 2 つのリソースは関係がありません

en: Type '%s --help' for usage.
ja: 使用方法を知りたいときは '%s --help' と打ってください。

en: Type '%s help' for usage.
ja: 使用方法を知りたいときは '%s help' と打ってください。

en: Type 'svnversion --help' for usage.
ja: 使用方法を知りたいときは 'svnversion --help' と打ってください。

en: URL '%s' contains a '..' element
ja: URL '%s' に要素 '..' が含まれています

en: URL '%s' does not begin with a scheme
ja: URL '%s' は頭にスキームがありません

en: URL '%s' doesn't exist
ja: URL '%s' は存在しません

en: URL '%s' doesn't match existing URL '%s' in '%s'
ja: URL '%s' が、対象において現存する URL '%s' と一致しません (対象: '%s')

en: URL '%s' is not a child of repository root URL '%s'
ja: URL '%s' は リポジトリルート URL '%s' の子ノードではありません

en: URL '%s' is not a child of the session's repository root URL '%s'
ja: URL '%s' は、セッションのリポジトリルート URL '%s' の子ノードではありません

en: URL '%s' non-existent in revision %ld
ja: URL '%s' は、リビジョン %ld には存在しません

en: URL '%s' non-existent in that revision
ja: URL '%s' は、そのリビジョンには存在しません

en: URL '%s' refers to a directory
ja: URL '%s' はディレクトリを指しています

en: URL '%s' refers to a file, not a directory
ja: URL '%s' が参照しているのはファイルです。ディレクトリではありません

en: URL has no scheme: '%s'
ja: URL にスキームがありません: '%s'

en: URLs have no scheme ('%s' and '%s')
ja: URL にスキームがありません ('%s' および '%s')

en: UUID Token: %s
ja: UUID トークン: %s

en: Unable to check path existence for '%s'
ja: '%s' というパスの存在を確かめられません

en: Unable to create transaction directory in '%s' for revision %ld
ja: '%s' (リビジョン %ld) のトランザクションディレクトリを作成できません

en: Unable to extract data from response header
ja: レスポンスヘッダからデータを抽出できません

en: Unable to find repository location for '%s' in revision %ld
ja: '%s' (リビジョン %ld) のリポジトリの位置が見つかりません

en: Unable to locate auth file
ja: 認証ファイルの場所が分かりません

en: Unable to lock/unlock across multiple repositories
ja: 複数のリポジトリをまたいでのロックやロック解除はできません

en: Unable to make name for '%s'
ja: '%s' に名前をつけられません

en: Unable to open an ra_local session to URL
ja: URL に対し ra_local セッションを開始できません

en: Unable to open auth file for reading
ja: 読み込み用に認証ファイルを開けません

en: Unable to open auth file for writing
ja: 書き込み用に認証ファイルを開けません

en: Unable to open repository '%s'
ja: リポジトリ '%s' を開けませんでした

en: Unable to open root of edit
ja: 編集用ルートパスを開けません

en: Unable to parse URL '%s'
ja: URL '%s' をパースできません

en: Unable to parse reversed revision range '%ld-%ld'
ja: 逆転したリビジョン範囲 '%ld-%ld' をパースできません

en: Unable to parse revision range '%ld-%ld' with same start and end revisions
ja: 開始リビジョンと終了リビジョンが同一のリビジョン範囲 '%ld-%ld' をパースできません

en: Undefined tunnel scheme '%s'
ja: トンネルスキーム '%s' は未定義です

en: Unexpected EOF on stream
ja: 予想外の EOF がストリーム中にあります

en: Unexpected EOF writing contents
ja: 内容を書き込む際に予想外の EOF がありました

en: Unexpected end of entry
ja: エントリが突然途切れました

en: Unexpected end of svndiff input
ja: svndiff 入力が突然途切れました

en: Unexpected immutable node at '%s'
ja: '%s' に予想外の変更不可ノードがあります

en: Unexpected node kind %d for '%s'
ja: 予想外のノード種別 %d がパス '%s' にあります

en: Unexpected node kind found
ja: 予想外のノード種別が見つかりました

en: Unexpected or unknown property kind
ja: 予想外または未知の属性種別です

en: Unexpected server response to authentication
ja: 認証に対する予想外のサーバのレスポンスです

en: Unexpectedly found '%s': path is marked 'missing'
ja: 予想外の '%s' が見つかりました: パスには「行方不明」マークがついています

en: Unknown FS type
ja: 未知のファイルシステム形式です

en: Unknown FS type '%s'
ja: 未知のファイルシステム形式 '%s' です

en: Unknown XML encoding: '%s'
ja: 未知の XML エンコーディングです: '%s'

en: Unknown authorization method
ja: 未知の認証方法です

en: Unknown changelist
ja: そのような変更リストはありません

en: Unknown command '%s'
ja: '%s' は未知のコマンドです

en: Unknown command: '%s'
ja: 未知のコマンドです: '%s'

en: Unknown entry kind for '%s'
ja: '%s' のエントリ種別が不明です

en: Unknown error adding server to memcache
ja: サーバに memcache を追加する際にエラーが発生しました

en: Unknown error creating apr_memcache_t
ja: apr_memcache_t を作成する際にエラーが発生しました

en: Unknown error creating memcache server
ja: memcache サーバを作成する際にエラーが発生しました

en: Unknown hostname '%s'
ja: ホスト名 '%s' が不明です

en: Unknown kind for noderev in cache: '%c'
ja: キャッシュ内の noderev の種別が不明です: '%c'

en: Unknown memcached error while reading
ja: 読み込み中に memcached に未知のエラーが発生しました

en: Unknown memcached error while writing
ja: 書き出し中に memcached に未知のエラーが発生しました

en: Unknown node kind for '%s'
ja: '%s' のノード種別が不明です

en: Unknown node kind for representation '%s'
ja: 表現 '%s' のノード種別が不明です

en: Unknown node type in cache: '%c'
ja: キャッシュ内に未知のノード種別があります: '%c'

en: Unknown or unversionable type for '%s'
ja: '%s' は未知またはバージョン管理できない種別です

en: Unknown revprop word '%s' in log command
ja: ログコマンドに未知のリビジョン属性の単語 '%s' があります

en: Unknown status '%s' in command response
ja: コマンドへのレスポンス内に未知のステータス '%s' があります

en: Unknown status for lock command
ja: lock コマンドに関するステータスが未知です

en: Unknown status for unlock command
ja: unlock コマンドに関するステータスが未知です

en: Unknown svn protocol command
ja: 未知の svn プロトコルコマンドです

en: Unknown svn_node_kind
ja: 未知の svn_node_kind です

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unlock request failed: %d %s
ja: ロック解除のリクエストが失敗しました: %d %s

en: Unlock response not a list
ja: unlock レスポンスがリストではありません

en: Unlock succeeded, but post-unlock hook failed
ja: ロック解除には成功しましたが、post-unlock フックの実行が失敗しました

en: Unlock working copy paths or URLs.
    usage: unlock TARGET...
    
      Use --force to break the lock.
ja: 作業コピーのパスまたは URL にかけられたロックを解除します。
    使用方法: unlock <対象>...
    
      ロックを破壊するには --force を用いてください。

en: Unmergeable scheduling requested on an entry
ja: エントリに対してマージできない準備をするよう要求されました

en: Unreadable path encountered; access denied
ja: 読み込み不可能なパスが見つかりました。アクセスを拒否されました

en: Unrecognized URL scheme '%s'
ja: URL スキーム '%s' を認識できません

en: Unrecognized URL scheme for '%s'
ja: '%s' 用の URL スキームを認識できません

en: Unrecognized binary data encoding; can't decode
ja: 認識できないバイナリデータエンコーディングです。デコードできません

en: Unrecognized line ending style
ja: 改行文字形式を認識できません

en: Unrecognized node kind: '%s'
ja: 認識できないノード種別です: '%s'

en: Unrecognized node-action on node '%s'
ja: ノード '%s' におけるノードアクションを認識できません

en: Unrecognized record type in stream
ja: ストリーム中のレコード形式を認識できません

en: Unrecognized revision type requested for '%s'
ja: '%s' に要求されたリビジョン形式を認識できません

en: Unrecognized stream data
ja: 認識できないストリームデータです

en: Unsupported FS format
ja: サポートされていないファイルシステム形式です

en: Unsupported FS loader version (%d) for bdb
ja: bdb 用のファイルシステムローダバージョン (%d) はサポートされていません

en: Unsupported FS loader version (%d) for fsfs
ja: fsfs 用のファイルシステムローダバージョン (%d) はサポートされていません

en: Unsupported RA loader version (%d) for ra_local
ja: ra_local 用のリポジトリアクセスローダバージョン (%d) はサポートされていません

en: Unsupported RA loader version (%d) for ra_neon
ja: ra_neon 用のリポジトリアクセスローダバージョン (%d) はサポートされていません

en: Unsupported RA loader version (%d) for ra_serf
ja: ra_serf 用のリポジトリアクセスローダバージョン (%d) はサポートされていません

en: Unsupported RA loader version (%d) for ra_svn
ja: ra_svn 用のリポジトリアクセスローダバージョン (%d) はサポートされていません

en: Unsupported RA plugin ABI version
ja: RA プラグイン ABI バージョンはサポートされていません

en: Unsupported dumpfile version: %d
ja: ダンプファイルのバージョン %d はサポートされていません

en: Unsupported node kind for path '%s'
ja: パス '%s' のノード種別はサポートされていません

en: Unsupported report depth '%s'
ja: 報告された深さ '%s' はサポートされていません

en: Unsupported repository version
ja: サポートされていないリポジトリのバージョンです

en: Unsupported working copy format
ja: サポートされていない作業コピー形式です

en: Unterminated ID in cache
ja: キャッシュ内の ID が終端されていません

en: Unversioned properties on revision %ld:
ja: リビジョン %ld においてバージョン管理されていない属性です:

en: Update complete.
ja: 更新が終わりました。

en: Updated external to revision %ld.
ja: 外部項目をリビジョン %ld に更新しました。

en: Updated to revision %ld.
ja: リビジョン %ld に更新しました。

en: Upgrade of this repository is not supported; consider dumping and loading the data elsewhere
ja: このリポジトリのアップグレードはサポートされていません。データを他の場所へダンプした上でロードしてください

en: Upgrade of this repository's underlying versioned filesystem is not supported; consider dumping and loading the data elsewhere
ja: このリポジトリの下で使われている、バージョン管理されたファイルシステムのアップグレードはサポートされていません。データを他の場所へダンプした上でロードしてください

en: Use of two URLs is not compatible with mergeinfo modification
ja: マージ情報の修正とともに 2 つの URL を使用することはできません

en: User '%s' is trying to use a lock owned by '%s' in filesystem '%s'
ja: ユーザ '%s' が、'%s' の所有するロック (ファイルシステム '%s') を使用しようとしています

en: Username does not match lock owner
ja: ユーザ名がロック所有者と一致しません

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Valid UTF-8 data
    (hex:%s)
    followed by invalid UTF-8 sequence
    (hex:%s)
ja: 有効な UTF-8 のデータ
    (16 進数:%s)
    の後に無効な UTF-8 文字列
    (16 進数:%s)
    があります

en: Version file format not correct
ja: バージョンファイル形式が不正です

en: Version mismatch in '%s': found %d.%d.%d%s, expected %d.%d.%d%s
ja: '%s' のバージョンが一致しません: 実際 %d.%d.%d%s, 期待 %d.%d.%d%s

en: WARNING: Referencing data in revision %ld, which is older than the oldest
    WARNING: dumped revision (%ld).  Loading this dump into an empty repository
    WARNING: will fail.
ja: 警告: リビジョン %ld のデータを参照していますが、これは、ダンプされた最も古い
    警告: リビジョン (%ld ) よりも古いものです。このダンプを空のリポジトリにロード
    警告: する操作は失敗するでしょう。

en: Waiting on repository lock; perhaps another process has it open?
ja: リポジトリにロックがかかるのを待ち続けています。おそらく他のプロセスが
    リポジトリを開いてしまったのでしょう。

en: When specifying working copy paths, only one target may be given
ja: 作業コピーのパスを指定する場合、与えてよい対象は一つだけです

en: While preparing '%s' for commit
ja: '%s' のコミットを準備する際に

en: Windows service mode (Service Control Manager)
ja: Windows サービスモード (Service Control
                                 Manager)

en: Working copy '%s' is not locked
ja: 作業コピー '%s' はロックされていません

en: Working copy '%s' locked
ja: 作業コピー '%s' はロックされています

en: Working copy and merge source not ready for reintegration
ja: 作業コピーやマージ元に再統合するための仕組みがありません

en: Working copy format of '%s' is too old (%d); please check out your working copy again
ja: '%s' の作業コピー形式は古すぎます (%d)。もう一度作業コピーをチェックアウトしてください

en: Working copy is corrupt
ja: 作業コピーが壊れています

en: Working copy is not up-to-date
ja: 作業コピーが最新ではありません

en: Working copy not locked; this is probably a bug, please report
ja: 作業コピーがロックされていません。これはおそらくバグなので、報告してください

en: Working copy path '%s' does not exist in repository
ja: 作業コピーパス '%s' がリポジトリに存在しません

en: Working copy text base is corrupt
ja: 作業コピーのテキストベースが壊れています

en: Write denied:  not authorized to read all of revision %ld
ja: 書き込みが拒否されました。リビジョン %ld のすべてを読めるようには認証されていません

en: Write error
ja: 書き込みエラーです

en: Wrong number of targets specified
ja: 指定する対象の数が間違っています

en: Wrong or unexpected property value
ja: 属性値が不正か、あるいは予想外の値です

en: XML data was not well-formed
ja: 整形済みの XML データではありません

en: XML parser failed in '%s'
ja: XML パーサが '%s' でパースに失敗しました

en: You must specify exactly one of -d, -i, -t or -X.
ja: -d, -i, -t, -X のいずれかを一つだけ指定しなければいけません。

en: You must specify exactly one of -d, -i, -t, --service or -X.
ja: -d, -i, -t, --service, -X のいずれかを一つだけ指定しなければいけません。

en: Your commit message was left in a temporary file:
ja: コミットメッセージが一時ファイルに残っていました:

en: [Error output could not be read.]
ja: [エラー出力を読み込めませんでした。]

en: [Error output could not be translated from the native locale to UTF-8.]
ja: [エラー出力をネイティブのロケールから UTF-8 に変換できませんでした。]

en: add intermediate parents
ja: 途中の親ディレクトリを追加します

en: allocating new copy ID (getting 'next-key')
ja: 新しいコピー ID を割り当てています ('next-key' を取得しています)

en: allocating new node ID (getting 'next-key')
ja: 新しいノード ID を割り当てています ('next-key' を取得しています)

en: allocating new representation (getting next-key)
ja: 新しい表現を割り当てています (next-key を取得しています)

en: apr memcache library not available
ja: APR の memcache ライブラリが利用不能です

en: authorization failed
ja: 認証が失敗しました

en: authorization failed: %s
ja: 認証が失敗しました: %s

en: be verbose
ja: 冗長モードになります

en: bumping next copy key
ja: コピーキーを次のものに上げています

en: bumping next node ID key
ja: ノード ID のキーを次のものに上げています

en: bumping next representation key
ja: 表現キーを次のものに上げています

en: bypass the repository hook system
ja: リポジトリフックシステムを回避します

en: call hook after changing revision property
ja: リビジョン属性を変更した後にフックを呼び出します

en: call hook before changing revision property
ja: リビジョン属性を変更する前にフックを呼び出します

en: call post-commit hook after committing revisions
ja: リビジョンをコミットした後に post-commit フックを
                                 呼び出します

en: call pre-commit hook before committing revisions
ja: リビジョンをコミットする前に pre-commit フックを
                                 呼び出します

en: cannot assign with 'with-revprop' option (drop the '=')
ja: 'with-revprop' オプションを用いた値の設定はできません ('=' を取り除いてください)

en: closing changes cursor
ja: 変更のカーソルを閉じています

en: connect to source repository with password ARG
ja: パスワード <ARG> で同期元リポジトリに接続します

en: connect to source repository with username ARG
ja: ユーザ名 <ARG> で同期元リポジトリに接続します

en: connect to sync repository with password ARG
ja: パスワード <ARG> で同期リポジトリに接続します

en: connect to sync repository with username ARG
ja: ユーザ名 <ARG> で同期リポジトリに接続します

en: could not connect to server
ja: サーバに接続できませんでした

en: creating change
ja: 変更を作成しています

en: creating cursor for reading a string
ja: 文字列を読み込むためのカーソルを作成しています

en: creating cursor for reading changes
ja: 変更を読み込むためのカーソルを作成しています

en: daemon mode
ja: デーモンモード

en: deleting changes
ja: 変更を削除しています

en: deleting entry from 'copies' table
ja: 'copies' テーブルからエントリを削除しています

en: deleting entry from 'nodes' table
ja: 'nodes' テーブルからエントリを削除しています

en: deleting representation
ja: 表現を削除しています

en: descend recursively, same as --depth=infinity
ja: 子ノードを再帰的に辿ります。--depth=infinity に
                                 相当します

en: disable automatic log file removal [Berkeley DB]
ja: ログファイルの自動削除を無効にします [Berkeley
                                 DB]

en: disable automatic properties
ja: 自動的な属性設定を無効にします

en: disable fsync at transaction commit [Berkeley DB]
ja: トランザクションコミット時の fsync を無効にしま
                                 す [Berkeley DB]

en: display this help
ja: このヘルプを表示します

en: display update information
ja: 更新情報を表示します

en: disregard default and svn:ignore property ignores
ja: デフォルトや svn:ignore 属性が無視するような項目
                                 を無視しません

en: do no interactive prompting
ja: 対話式の認証用プロンプト表示をしません

en: do not cache authentication tokens
ja: 認証情報をキャッシュしません

en: do not cross copies while traversing history
ja: 履歴を辿るときにコピー以前には遡りません

en: do not output the trailing newline
ja: 出力の末尾に改行をつけません

en: do not print differences for added files
ja: 追加されたファイルに関しては差分を表示しません

en: do not print differences for deleted files
ja: 削除されたファイルに関しては差分を表示しません

en: don't delete changelists after commit
ja: コミット後に変更リストを削除しません

en: don't unlock the targets
ja: 対象のロックを解除しません

en: done.
ja: 完了しました。

en: dump incrementally
ja: 増分のみをダンプします

en: enable automatic properties
ja: 自動的な属性設定を有効にします

en: fetching changes
ja: 変更を取得しています

en: force operation to run
ja: 強制的に処理を実行します

en: force read only, overriding repository config file
ja: リポジトリの設定ファイルを無効にし、強制的に読み
                                 取り専用にします

en: force validity of lock comment source
ja: ロックコメントを含むファイルを強制的に有効にしま
                                 す

en: force validity of log message source
ja: ログメッセージを含むファイルを強制的に有効にしま
                                 す

en: general usage: svnadmin SUBCOMMAND REPOS_PATH  [ARGS & OPTIONS ...]
    Type 'svnadmin help <subcommand>' for help on a specific subcommand.
    Type 'svnadmin --version' to see the program version and FS modules.
    
    Available subcommands:
ja: 一般的な使用方法: svnadmin <サブコマンド> <リポジトリパス> \
                               [<引数やオプション> ...]
    特定のサブコマンドに関するヘルプを読みたいときは 'svnadmin help <サブコマンド>'
    と打ってください。
    プログラムのバージョンや FS モジュールを参照するには 'svnadmin --version' と
    打ってください。
    
    利用可能なサブコマンド:

en: general usage: svndumpfilter SUBCOMMAND [ARGS & OPTIONS ...]
    Type 'svndumpfilter help <subcommand>' for help on a specific subcommand.
    Type 'svndumpfilter --version' to see the program version.
    
    Available subcommands:
ja: 一般的な使用方法: svndumpfilter <サブコマンド> [<引数やオプション> ...]
    特定のサブコマンドに関するヘルプを読みたいときは、
    'svndumpfilter help <サブコマンド>' と打ってください。
    プログラムのバージョンを参照するには 'svndumpfilter --version' と打ってくださ
    い。
    
    利用可能なサブコマンド:

en: general usage: svnlook SUBCOMMAND REPOS_PATH [ARGS & OPTIONS ...]
    Note: any subcommand which takes the '--revision' and '--transaction'
          options will, if invoked without one of those options, act on
          the repository's youngest revision.
    Type 'svnlook help <subcommand>' for help on a specific subcommand.
    Type 'svnlook --version' to see the program version and FS modules.
    
    Available subcommands:
ja: 一般的な使用方法: svnlook <サブコマンド> <リポジトリパス> \
                              [<引数やオプション> ...]
    注意: '--revision' や '--transaction' オプションをつけられるどのサブコマンド
          も、これらのオプションのどちらもついていない場合は、リポジトリの最新の
          リビジョンに対して作用します。
    特定のサブコマンドに関するヘルプを読みたいときは 'svnlook help <サブコマンド>'
    と打ってください。
    プログラムのバージョンや FS モジュールを参照するには 'svnlook --version' と打っ
    てください。
    
    利用可能なサブコマンド:

en: general usage: svnsync SUBCOMMAND DEST_URL  [ARGS & OPTIONS ...]
    Type 'svnsync help <subcommand>' for help on a specific subcommand.
    Type 'svnsync --version' to see the program version and RA modules.
    
    Available subcommands:
ja: 一般的な使用方法: svnsync <サブコマンド> <同期先 URL> [<引数やオプション> ...]
    特定のサブコマンドに関するヘルプを読みたいときは 'svnsync help <サブコマンド>'
    と打ってください。
    プログラムのバージョンや RA モジュールを参照するには 'svnsync --version' と打っ
    てください。
    
    利用可能なサブコマンド:

en: get repository uuid
ja: リポジトリ UUID を取得しています

en: give output suitable for concatenation
ja: 他の出力と連結するのに適した形式で出力を表示しま
                                 す

en: ignore ancestry when calculating merges
ja: マージを計算するときに項目の系統情報を無視します

en: ignore any repos UUID found in the stream
ja: ストリーム中にリポジトリ UUID があっても無視しま
                                 す

en: ignore externals definitions
ja: 外部定義を無視します

en: inetd mode
ja: inetd モード

en: invalid 'accept' ARG
ja: 'accept' の引数が不正です

en: keep path in working copy
ja: 作業コピー内にパスを残します

en: last changed rather than current revisions
ja: 現在のリビジョンの代わりに、最後に変更が加えられ
                                 たリビジョンを表示します

en: listen hostname or IP address
                                 [mode: daemon, listen-once]
ja: 指定されたホスト名または IP アドレスで待ち受けま
                                 す [モード: daemon, listen-once]

en: listen hostname or IP address
                                 [mode: daemon, service, listen-once]
ja: 指定されたホスト名または IP アドレスで待ち受けま
                                 す [モード: daemon, service, listen-once]

en: listen port
                                 [mode: daemon, listen-once]
ja: 指定されたポートで待ち受けます
                                 [モード: daemon, listen-once]

en: listen port
                                 [mode: daemon, service, listen-once]
ja: 指定されたポートで待ち受けます
                                 [モード: daemon, service, listen-once]

en: listen-once mode (useful for debugging)
ja: 一度だけ待ち受ける (listen-once) モード (デバッ
                                 グに便利です)

en: load at specified directory in repository
ja: リポジトリ内の指定したディレクトリでロードします

en: make intermediate directories
ja: 途中のディレクトリを作成します

en: maximum number of history entries
ja: 表示する履歴エントリの数の最大値

en: maximum number of log entries
ja: 表示するログエントリの数の最大値

en: missing --accept option
ja: --accept オプションがありません

en: next-id file corrupt
ja: next-id ファイルが壊れています

en: no progress (only errors) to stderr
ja: 標準エラー出力に (エラー以外の) 進行状況を出力し
                                 ません

en: notice ancestry when calculating differences
ja: 差分を計算するときに項目の系統情報を考慮します

en: obsolete; try --depth=files or --depth=immediates
ja: 廃止予定です。--depth=files または
                                 --depth=immediates を使用してください

en: operate on a revision property (use with -r or -t)
ja: リビジョン属性に対して操作を実行します (-r また
                                 は -t と共に用います)

en: operate on a revision property (use with -r)
ja: リビジョン属性に対して操作を実行します (-r と共
                                 に用います)

en: operate on single directory only
ja: 単一のディレクトリのみに対して (非再帰的に) 操作
                                 を実行します

en: operate only on members of changelist ARG
ja: 変更リスト <ARG> に含まれている項目のみに対して
                                 操作を実行します

en: output in XML
ja: XML で出力します

en: pass contents of file ARG as additional args
ja: ファイル <ARG> の内容をサブコマンドの引数に追加
                                 して渡します

en: print as little as possible
ja: 最小限の情報だけを表示します

en: print differences against the copy source
ja: コピー元に対する差分を表示します

en: print extra information
ja: 付加的な情報を表示します

en: print nothing, or only summary information
ja: 何も表示しないか、要約情報のみを表示します

en: property '%s' deleted from '%s'.
ja: 属性 '%s' を '%s' から削除しました。

en: property '%s' deleted from repository revision %ld
ja: 属性 '%s' をリポジトリのリビジョン %ld から削除しました

en: property '%s' set on '%s'
ja: 属性 '%s' を '%s' に設定しました

en: property '%s' set on repository revision %ld
ja: 属性 '%s' がリポジトリのリビジョン %ld に設定されました

en: read configuration from file ARG
ja: ファイル <ARG> にある設定ファイルを読み込みます

en: read lock comment from file ARG
ja: ファイル <ARG> からロックについてのコメントを読
                                 み込みます

en: read log message from file ARG
ja: ファイル <ARG> からログメッセージを読み込みます

en: read property value from file ARG
ja: ファイル <ARG> から属性値を読み込みます

en: read user configuration files from directory ARG
ja: ディレクトリ <ARG> からユーザ設定ファイルを読み
                                 込みます

en: reading copy
ja: コピーを読み込んでいます

en: reading filesystem revision
ja: ファイルシステムのリビジョンを読み込んでいます

en: reading node revision
ja: ノードリビジョンを読み込んでいます

en: reading representation
ja: 表現を読み込んでいます

en: relocate via URL-rewriting
ja: URL を書き換え、参照するリポジトリを変更します

en: remove changelist association
ja: 変更リストとの関連づけをなくします

en: remove redundant Berkeley DB log files
                                 from source repository [Berkeley DB]
ja: ソースリポジトリから不要な Berkeley DB ログファ
                                 イルを削除します [Berkeley DB]

en: retrieve all revision properties
ja: すべてのリビジョン属性を取得します

en: retrieve revision property ARG
ja: リビジョン属性 <ARG> を取得します

en: revprop '%s' in r%ld has unexpected value in repository (maybe someone else changed it?)
ja: リビジョン属性 '%s' は、リポジトリの r%ld では予想外の値です (おそらく誰か他の人が変更したのではないでしょうか?)

en: revprop '%s' in r%ld is unexpectedly absent in repository (maybe someone else deleted it?)
ja: リビジョン属性 '%s' は、予想外にも、リポジトリの r%ld には存在しません (おそらく誰か他の人が削除したのではないでしょうか?)

en: revprop '%s' in r%ld is unexpectedly present in repository (maybe someone else set it?)
ja: リビジョン属性 '%s' は、予想外にも、リポジトリの r%ld には存在します (おそらく誰か他の人が変更したのではないでしょうか?)

en: root of directory to serve
ja: サービスを提供するディレクトリのルート

en: run in foreground (useful for debugging)
                                 [mode: daemon]
ja: フォアグラウンドで実行します (デバッグに便利です)
                                 [モード: daemon]

en: set repos UUID to that found in stream, if any
ja: ストリーム中に UUID があればリポジトリに設定しま
                                 す

en: set repository uuid
ja: リポジトリ UUID を設定しています

en: show a summary of the results
ja: 結果を要約したものを表示します

en: show details for copies
ja: コピーに関する詳細を表示します

en: show full paths instead of indenting them
ja: インデントを使った表現を用いずにフルパスを表示し
                                 ます

en: show help on a subcommand
ja: サブコマンドに関するヘルプを表示します

en: show node revision ids for each path
ja: 各パスについてノードのリビジョン ID を表示します

en: show program version information
ja: プログラムのバージョン情報を表示します

en: specify a password ARG
ja: パスワードを <ARG> と指定します

en: specify a password ARG (deprecated;
                                 see --source-password and --sync-password)
ja: パスワードを <ARG> と指定します (廃止予定です。
                                 --source-password と --sync-password の説明を参
                                 照してください)

en: specify a username ARG
ja: ユーザ名を <ARG> と指定します

en: specify a username ARG (deprecated;
                                 see --source-username and --sync-username)
ja: ユーザ名を <ARG> と指定します (廃止予定です。
                                 --source-username と --sync-username の説明を参
                                 照してください)

en: specify lock comment ARG
ja: ロックについてのコメントを <ARG> と指定します

en: specify log message ARG
ja: ログメッセージを <ARG> と指定します

en: specify revision number ARG
ja: リビジョン番号を <ARG> と指定します

en: specify revision number ARG (or X:Y range)
ja: リビジョン番号を <ARG> (または範囲 X:Y) と指定し
                                 ます

en: specify transaction name ARG
ja: トランザクション名を <ARG> と指定します

en: storing copy record
ja: コピーレコードを保存しています

en: storing node revision
ja: ノードリビジョンを保存しています

en: storing node-origins record
ja: 基点ノードレコードを保存しています

en: storing representation
ja: 表現を保存しています

en: storing transaction record
ja: トランザクションレコードを保存しています

en: subcommand argument required
ja: サブコマンドに引数が必要です

en: svn: run 'svn cleanup' to remove locks (type 'svn help cleanup' for details)
ja: svn: ロックを解除するには 'svn cleanup' を実行してください (さらに詳しく知りたいときは 'svn help cleanup' と打ってください)

en: svndiff data requested non-existent source
ja: svndiff データが、存在しないソースを要求しました

en: svndiff requested position beyond end of stream
ja: svndiff がストリームの終点を越えた位置を要求しました

en: svndiff window length is corrupt
ja: svndiff window の長さが壊れています

en: svnserve log file
ja: svnserve のログファイル

en: svnserve: Root path '%s' does not exist or is not a directory.
ja: svnserve: ルートパス '%s' が存在しないかディレクトリではありません。

en: svnserve: The --service flag is only valid if the process is started by the Service Control Manager.
ja: svnserve: --service フラグは、プロセスが Service Control Manager によって開始されている場合にのみ有効です。

en: system('%s') returned %d
ja: system('%s') が値 %d を返してきました

en: timed out waiting for server
ja: サーバからの応答を待っているうちにタイムアウトしました

en: treat value as being in charset encoding ARG
ja: 文字エンコーディングが <ARG> であるとして処理し
                                 ます

en: try operation but make no changes
ja: 処理をしようとするだけで実際の変更はしません

en: tunnel mode
ja: トンネルモード

en: tunnel username (default is current uid's name)
                                 [mode: tunnel]
ja: トンネルのユーザ名 (デフォルトは現在の uid の名
                                 前です) [モード: tunnel]

en: type of repository: 'fsfs' (default) or 'bdb'
ja: リポジトリ形式: 'fsfs' (デフォルト) または 'bdb'

en: unknown
ja: 不明です

en: unknown capability '%s'
ja: 未知の機能です: '%s'

en: usage: svn <subcommand> [options] [args]
    Subversion command-line client, version %s.
    Type 'svn help <subcommand>' for help on a specific subcommand.
    Type 'svn --version' to see the program version and RA modules
      or 'svn --version --quiet' to see just the version number.
    
    Most subcommands take file and/or directory arguments, recursing
    on the directories.  If no arguments are supplied to such a
    command, it recurses on the current directory (inclusive) by default.
    
    Available subcommands:
ja: 使用方法: svn <サブコマンド> [<オプション>] [<引数>]
    Subversion コマンドラインクライアント, バージョン %s.
    特定のサブコマンドに関するヘルプを読みたいときは 'svn help <サブコマンド>' と
    打ってください。
    プログラムのバージョンや RA モジュールを参照するには 'svn --version' と、バー
    ジョン番号のみを参照するには 'svn --version --quiet' と、打ってください。
    
    ほとんどのサブコマンドはファイルとディレクトリの一方または両方を引数にとり、
    ディレクトリでは再帰的な処理をします。このようなコマンドに引数が与えられなか
    った場合、デフォルトでは、カレントディレクトリで再帰的な処理をします。
    
    利用可能なサブコマンド:

en: usage: svnadmin crashtest REPOS_PATH
    
    Open the repository at REPOS_PATH, then abort, thus simulating
    a process that crashes while holding an open repository handle.
ja: 使用方法: svnadmin crashtest <リポジトリパス>
    
    <リポジトリパス> にあるリポジトリを開いてそのまま中断します。すなわち、開い
    たリポジトリハンドルを握っている間に強制終了する過程をシミュレートします。

en: usage: svnadmin create REPOS_PATH
    
    Create a new, empty repository at REPOS_PATH.
ja: 使用方法: svnadmin create <リポジトリパス>
    
    空のリポジトリを <リポジトリパス> に新規に作成します。

en: usage: svnadmin deltify [-r LOWER[:UPPER]] REPOS_PATH
    
    Run over the requested revision range, performing predecessor delti-
    fication on the paths changed in those revisions.  Deltification in
    essence compresses the repository by only storing the differences or
    delta from the preceding revision.  If no revisions are specified,
    this will simply deltify the HEAD revision.
ja: 使用方法: svnadmin deltify [-r <下限>[:<上限>]] <リポジトリパス>
    
    指定されたリビジョン範囲をスキャンし、それらのリビジョンで変更のあったパスに
    関して、以前使われていた差分化をします。差分化は、前のリビジョンからの差分の
    みをリポジトリに格納して、リポジトリを本質的に圧縮します。リビジョンが指定さ
    れていない場合は、単に HEAD リビジョンを差分化します。

en: usage: svnadmin help [SUBCOMMAND...]
    
    Describe the usage of this program or its subcommands.
ja: 使用方法: svnadmin help [<サブコマンド>...]
    
    このプログラムやそのサブコマンドの使用方法を説明します。

en: usage: svnadmin hotcopy REPOS_PATH NEW_REPOS_PATH
    
    Makes a hot copy of a repository.
ja: 使用方法: svnadmin hotcopy <リポジトリパス> <新しいリポジトリパス>
    
    リポジトリの優れたコピーを作成します

en: usage: svnadmin list-dblogs REPOS_PATH
    
    List all Berkeley DB log files.
    
    WARNING: Modifying or deleting logfiles which are still in use
    will cause your repository to be corrupted.
ja: 使用方法: svnadmin list-dblogs <リポジトリパス>
    
    Berkeley DB ログファイル全てを一覧表示します。
    
    警告: まだ使用されているログファイルの変更や削除は、リポジトリを壊す原因とな
    ります。

en: usage: svnadmin list-unused-dblogs REPOS_PATH
    
    List unused Berkeley DB log files.
ja: 使用方法: svnadmin list-unused-dblogs <リポジトリパス>
    
    使われていない Berkeley DB ログファイルの一覧を表示します。

en: usage: svnadmin load REPOS_PATH
    
    Read a 'dumpfile'-formatted stream from stdin, committing
    new revisions into the repository's filesystem.  If the repository
    was previously empty, its UUID will, by default, be changed to the
    one specified in the stream.  Progress feedback is sent to stdout.
ja: 使用方法: svnadmin load <リポジトリパス>
    
    「ダンプファイル」形式のストリームを標準入力から読み、リポジトリのファイルシ
    ステムに新しいリビジョンとしてコミットします。リポジトリがそれまで空だった場
    合、その UUID はデフォルトではストリーム中で指定されたものに変更されます。進
    行状況のフィードバックは標準出力に送られます。

en: usage: svnadmin lslocks REPOS_PATH [PATH-IN-REPOS]
    
    Print descriptions of all locks on or under PATH-IN-REPOS (which,
    if not provided, is the root of the repository).
ja: 使用方法: svnadmin lslocks <リポジトリパス> [<リポジトリ内パス>]
    
    <リポジトリ内パス> (指定がない場合はリポジトリルート) またはその下のすべての
    ロックの説明を表示します。

en: usage: svnadmin lstxns REPOS_PATH
    
    Print the names of all uncommitted transactions.
ja: 使用方法: svnadmin lstxns <リポジトリパス>
    
    コミットされていないトランザクションの名前をすべて表示します。

en: usage: svnadmin recover REPOS_PATH
    
    Run the recovery procedure on a repository.  Do this if you've
    been getting errors indicating that recovery ought to be run.
    Berkeley DB recovery requires exclusive access and will
    exit if the repository is in use by another process.
ja: 使用方法: svnadmin recover <リポジトリパス>
    
    リポジトリの復旧手続きを実行します。復旧を実行する必要性を知らせるエラーが見
    られる場合にこれを実行してください。Berkeley DB の復旧には排他的なアクセスが
    必要なので、リポジトリが他のプロセスで利用されている場合は終了します。

en: usage: svnadmin rmlocks REPOS_PATH LOCKED_PATH...
    
    Unconditionally remove lock from each LOCKED_PATH.
ja: 使用方法: svnadmin rmlocks <リポジトリパス> <ロックされたパス>...
    
    <ロックされたパス> それぞれのロックを無条件に解除します。

en: usage: svnadmin rmtxns REPOS_PATH TXN_NAME...
    
    Delete the named transaction(s).
ja: 使用方法: svnadmin rmtxns <リポジトリパス> <トランザクション名>...
    
    指定されたトランザクションを削除します。

en: usage: svnadmin setlog REPOS_PATH -r REVISION FILE
    
    Set the log-message on revision REVISION to the contents of FILE.  Use
    --bypass-hooks to avoid triggering the revision-property-related hooks
    (for example, if you do not want an email notification sent
    from your post-revprop-change hook, or because the modification of
    revision properties has not been enabled in the pre-revprop-change
    hook).
    
    NOTE: Revision properties are not versioned, so this command will
    overwrite the previous log message.
ja: 使用方法: svnadmin setlog <リポジトリパス> -r <REV> <ファイル>
    
    <ファイル> の内容をリビジョン <REV> のログメッセージに設定します。リビジョン
    属性に関連したフックが動作しないようにするには、--bypass-hooks を用いてくださ
    い (例えば、post-revprop-change フックからのメールによる通知を必要としない場
    合の話です。というのは、リビジョン属性の修正は post-revprop-change で有効とさ
    れていないからです)。
    
    注意: リビジョン属性の履歴は管理されません。したがってこのコマンドを使うと以
    前のログメッセージを上書きします。

en: usage: svnadmin setrevprop REPOS_PATH -r REVISION NAME FILE
    
    Set the property NAME on revision REVISION to the contents of FILE. Use
    --use-pre-revprop-change-hook/--use-post-revprop-change-hook to trigger
    the revision property-related hooks (for example, if you want an email
    notification sent from your post-revprop-change hook).
    
    NOTE: Revision properties are not versioned, so this command will
    overwrite the previous value of the property.
ja: 使用方法: svnadmin setrevprop <リポジトリパス> -r <REV> <名前> <ファイル>
    
    <ファイル> の内容を、リビジョン <REV> の属性 <名前> に設定します。リビジョン
    属性に関連したフックを動作させるには、--use-pre-revprop-change-hook や
    --use-post-revprop-change-hook を用いてください (例えば、post-revprop-change
    フックからのメールによる通知を受けたい場合の話です)。
    
    注意: リビジョン属性の履歴は管理されません。したがってこのコマンドを使うと以
    前のログメッセージを上書きします。

en: usage: svnadmin setuuid REPOS_PATH [NEW_UUID]
    
    Reset the repository UUID for the repository located at REPOS_PATH.  If
    NEW_UUID is provided, use that as the new repository UUID; otherwise,
    generate a brand new UUID for the repository.
ja: 使用方法: svnadmin setuuid <リポジトリパス> [<新 UUID>]
    
    <リポジトリパス> にあるリポジトリのリポジトリ UUID をリセットします。<新
    UUID> が与えられている場合は、それを新たなリポジトリ UUID に使用します。与え
    られていない場合は、リポジトリに全く新しい UUID を生成します。

en: usage: svnadmin upgrade REPOS_PATH
    
    Upgrade the repository located at REPOS_PATH to the latest supported
    schema version.
    
    This functionality is provided as a convenience for repository
    administrators who wish to make use of new Subversion functionality
    without having to undertake a potentially costly full repository dump
    and load operation.  As such, the upgrade performs only the minimum
    amount of work needed to accomplish this while still maintaining the
    integrity of the repository.  It does not guarantee the most optimized
    repository state as a dump and subsequent load would.
ja: 使用方法: svnadmin upgrade <リポジトリパス>
    
    <リポジトリパス> にあるリポジトリを、サポートされている最新のスキーマバージョ
    ンにアップグレードします。
    
    この機能は、リポジトリ全体のダンプやロードという、高負荷になる可能性がある操
    作を行わずに、新しい Subversion の機能を利用できるようにするもので、そのよう
    なことを望むリポジトリ管理者の利便性のために提供されています。そのため、アッ
    プグレードでは、リポジトリの完全性を維持しながら目的を実現するのに必要となる
    最小量の作業しか行われません。ダンプしたデータをロードすることで達成されるよ
    うな、最も最適化されたリポジトリ状態になることは、保証されてはいません。

en: usage: svnadmin verify REPOS_PATH
    
    Verifies the data stored in the repository.
ja: 使用方法: svnadmin verify <リポジトリパス>
    
    リポジトリに保存されたデータを検証します。

en: usage: svnlook author REPOS_PATH
    
    Print the author.
ja: 使用方法: svnlook author <リポジトリパス>
    
    変更者を表示します。

en: usage: svnlook cat REPOS_PATH FILE_PATH
    
    Print the contents of a file.  Leading '/' on FILE_PATH is optional.
ja: 使用方法: svnlook cat <リポジトリパス> <ファイルパス>
    
    ファイルの内容を表示します。<ファイルパス> を '/' で始めるかは任意です。

en: usage: svnlook changed REPOS_PATH
    
    Print the paths that were changed.
ja: 使用方法: svnlook changed <リポジトリパス>
    
    変更のあったパスを表示します。

en: usage: svnlook date REPOS_PATH
    
    Print the datestamp.
ja: 使用方法: svnlook date <リポジトリパス>
    
    タイムスタンプを表示します。

en: usage: svnlook diff REPOS_PATH
    
    Print GNU-style diffs of changed files and properties.
ja: 使用方法: svnlook diff <リポジトリパス>
    
    変更されたファイルや属性について、GNU スタイルの差分を表示します。

en: usage: svnlook dirs-changed REPOS_PATH
    
    Print the directories that were themselves changed (property edits)
    or whose file children were changed.
ja: 使用方法: svnlook dirs-changed <リポジトリパス>
    
    (属性の編集で) ディレクトリ自体に変更が加えられたか、子ノードのファイルに変更
    が加えられたディレクトリを表示します。

en: usage: svnlook help [SUBCOMMAND...]
    
    Describe the usage of this program or its subcommands.
ja: 使用方法: svnlook help [<サブコマンド>...]
    
    このプログラムやそのサブコマンドの使用方法を説明します。

en: usage: svnlook history REPOS_PATH [PATH_IN_REPOS]
    
    Print information about the history of a path in the repository (or
    the root directory if no path is supplied).
ja: 使用方法: svnlook history <リポジトリパス> [<リポジトリ内パス>]
    
    <リポジトリ内パス> (あるいは、パスの指定がない場合はルートディレクトリ) の履
    歴に関する情報を表示します。

en: usage: svnlook info REPOS_PATH
    
    Print the author, datestamp, log message size, and log message.
ja: 使用方法: svnlook info <リポジトリパス>
    
    変更者・タイムスタンプ・ログメッセージの長さ・ログメッセージを表示します。

en: usage: svnlook lock REPOS_PATH PATH_IN_REPOS
    
    If a lock exists on a path in the repository, describe it.
ja: 使用方法: svnlook lock <リポジトリパス> <リポジトリ内パス>
    
    <リポジトリ内パス> にロックが存在していれば、それに関する記述を表示します。

en: usage: svnlook log REPOS_PATH
    
    Print the log message.
ja: 使用方法: svnlook log <リポジトリパス>
    
    ログメッセージを表示します。

en: usage: svnlook tree REPOS_PATH [PATH_IN_REPOS]
    
    Print the tree, starting at PATH_IN_REPOS (if supplied, at the root
    of the tree otherwise), optionally showing node revision ids.
ja: 使用方法: svnlook tree <リポジトリパス> [<リポジトリ内パス>]
    
    <リポジトリ内パス> が与えられればそこから、そうでないときはツリーのルートから
    始めてツリーを表示します。オプションを使うとノードのリビジョン ID も表示でき
    ます。

en: usage: svnlook uuid REPOS_PATH
    
    Print the repository's UUID.
ja: 使用方法: svnlook uuid <リポジトリパス>
    
    リポジトリの UUID を表示します。

en: usage: svnlook youngest REPOS_PATH
    
    Print the youngest revision number.
ja: 使用方法: svnlook youngest <リポジトリパス>
    
    最新のリビジョン番号を表示します。

en: usage: svnserve [-d | -i | -t | -X | --service] [options]
    
    Valid options:
ja: 使用方法: svnserve [-d | -i | -t | -X | --service] [オプション]
    
    有効なオプション:

en: usage: svnserve [-d | -i | -t | -X] [options]
    
    Valid options:
ja: 使用方法: svnserve [-d | -i | -t | -X] [オプション]
    
    有効なオプション:

en: usage: svnsync help [SUBCOMMAND...]
    
    Describe the usage of this program or its subcommands.
ja: 使用方法: svnsync help [<サブコマンド>...]
    
    このプログラムやそのサブコマンドの使用方法を説明します。

en: usage: svnversion [OPTIONS] [WC_PATH [TRAIL_URL]]
    
      Produce a compact 'version number' for the working copy path
      WC_PATH.  TRAIL_URL is the trailing portion of the URL used to
      determine if WC_PATH itself is switched (detection of switches
      within WC_PATH does not rely on TRAIL_URL).  The version number
      is written to standard output.  For example:
    
        $ svnversion . /repos/svn/trunk
        4168
    
      The version number will be a single number if the working
      copy is single revision, unmodified, not switched and with
      an URL that matches the TRAIL_URL argument.  If the working
      copy is unusual the version number will be more complex:
    
       4123:4168     mixed revision working copy
       4168M         modified working copy
       4123S         switched working copy
       4123P         partial working copy, from a sparse checkout
       4123:4168MS   mixed revision, modified, switched working copy
    
      If invoked on a directory that is not a working copy, an
      exported directory say, the program will output 'exported'.
    
      If invoked without arguments WC_PATH will be the current directory.
    
    Valid options:
ja: 使用方法: svnversion [<オプション>] [<作業コピーパス> [<TRAIL_URL>]]
    
      <作業コピーパス> にある作業コピーの簡潔な「バージョン番号」を生成します。
      <TRAIL_URL> は、<作業コピーパス> 自体が switch で切り替えられたかどうかを決
      めるのに用いられる、URL の末尾の部分です (<作業コピーパス> 内の一部が切り替
      えられている場合、その切り替えは <TRAIL_URL> に依存せず検出できます)。バー
      ジョン番号は標準出力に書き込まれます。以下に例を示します:
    
        $ svnversion . /repos/svn/trunk
        4168
    
      作業コピーが単一のリビジョンをもち、変更を受けていなく、switch による切り替
      えもされていなく、引数 <TRAIL_URL> にマッチする URL であった場合、バージョ
      ン番号は単一の数字となります。そうでない場合は、バージョン番号は以下のよう
      により複雑になります:
    
       4123:4168     複数のリビジョンが混在している作業コピー
       4168M         変更が加えられた作業コピー
       4123S         switch を使って切り替えられている作業コピー
       4123P         まばらチェックアウト機能を用いて作られた部分的な作業コピー
       4123:4168MS   複数のリビジョンが混在しており、変更が加えられている、
                     switch を使って切り替えられている作業コピー
    
      例えばエクスポートされたディレクトリのような、作業コピー以外のディレクトリ
      に対して実行すると、プログラムは「エクスポートされたものです」と出力します。
    
      引数なしで呼び出された場合は、<作業コピーパス> はカレントディレクトリとなり
      ます。
    
    有効なオプション:

en: use ARG as diff command
ja: diff コマンドとして <ARG> を用います

en: use ARG as external editor
ja: 外部エディタとして <ARG> を用います

en: use ARG as merge command
ja: merge コマンドとして <ARG> を用います

en: use ARG as the newer target
ja: 二者のうち新しい方として <ARG> を用います

en: use ARG as the older target
ja: 二者のうち古い方として <ARG> を用います

en: use deltas in dump output
ja: ダンプの出力として差分を用います

en: use format compatible with Subversion versions
                                 earlier than 1.4
ja: Subversion バージョン 1.4 以前と互換性のある形式
                                 を使用します

en: use format compatible with Subversion versions
                                 earlier than 1.5
ja: Subversion バージョン 1.5 以前と互換性のある形式
                                 を使用します

en: use strict semantics
ja: 厳密なセマンティクスを用います

en: use threads instead of fork [mode: daemon]
ja: fork の代わりにスレッドを用います
                                 [モード: daemon]

en: wait instead of exit if the repository is in
                                 use by another process
ja: リポジトリを他のプロセスが利用中の場合、終了する
                                 代わりに待ちます

en: write server process ID to file ARG
                                 [mode: daemon, listen-once, service]
ja: サーバのプロセス ID をファイル <ARG> に書き込みま
                                 す [モード: daemon, listen-once, service]

en: write server process ID to file ARG
                                 [mode: daemon, listen-once]
ja: サーバのプロセス ID をファイル <ARG> に書き込みま
                                 す [モード: daemon, listen-once]
